Barcelona, cu un pas in finala Cupei Regelui Spaniei

FC Barcelona a invins Getafe, scor 5-2, in prima mansa a semifinalelor Cupei Regelui Spaniei.

Barcelona a castigat cu 5-2,  iar sansele celor de la Getafe in partida retur, raman doar teoretice. Omul meciului a fost fara indoiala Lionel Messi. Argentinianul a fost coautor la golul lui Xavi din minutul 18, iar in minutul 28 a inscris un gol superb dupa o actiune individuala.

Messi a reusit dubla in minutul 45 si a fost foarte aproape sa reuseasca un hattrick, la fel ca in partida cu Real Madrid, dar sansa nu a fost de partea sa. Getafe a inceput mai bine partea secunda si s-au apropiat la un singur gol de catalani. Guiza, in minutul 58, si Nacho, in minutul 60, au readus sperantele in tabara oaspetilor.

Islandezul Eidur Gudjohnsen a inscris insa in minutul 63, iar Samuel Eto’o a stabilit scorul final in mintuul 75, iar calificarea este ca si jucata.

In cealalta semifinala, Sevilla se deplaseaza la Deportivo la Coruna, pentru a disputa prima mansa.