Barcelona e de batut

Cu 11 etape inainte de finalul campionatului spaniol, echipa basca din Pamplona invinge Barcelona cu 2-1 si isi consolideaza pozitia a patra, loc de Champions League, la doar 3 puncte in spatele granzilor Real si Valencia.

Barcelona, cu 9 puncte avans dupa Valencia-Real 0-0 cu o seara inainte, n-a fortat victoria, fiind pedepsita de Osasuna. Portarul catalan Valdes a demonstrat din nou ca este veriga slaba a echipei, cu inca o greseala decisiva la primul gol al gazdelor, marcat de Valdo. Edmilson si Motta au fost eliminati, Barca terminand meciul cu numai 8 jucatori de camp.

La Valencia, pe Mestalla, a fost egalul lui Ronaldo. Brazilianul a obtinut un penalty in ultimul minut de joc, dar tot el l-a ratat, alimentand astfel nemultumirile suporterilor madrileni fata de el.

In spatele celor patru, Celta Vigo a ratat ocazia de a se apropia de Valencia si Real, fiind invinsa la Barcelona, de Espanyol, cu 0-2, dupa doua greseli defensive fructificate de Tamudo si Fredson.

Acelasi lucru si in cazul Sevillei, 1-2 la codasa Alaves, intr-un meci cu 3 eliminari. De asemenea, proaspat calificata in sferturile Ligii, Villareal nu reuseste sa se desprinda de zona locurilor 4-6. Astazi, doar 1-1 la Mallorca.

Incet-incet, de zona locurilor europene se apropie Atletico Madrid, care a reluat sirul victoriilor intrerupt de infrangerea cu Real. Fernando Torres a marcat din nou in victoria cu 2-1 de pe Vicente Calderon impotriva lui Santander.

In schimb, Deportivo se departeaza de Europa dupa infrangerea de pe teren propriu cu Sociedad, 0-1. Singura sansa europeana a lui Super-Depor ramane Cupa Spaniei, unde miercuri va disputa returul semifinalei cu Espanyol (1-2 in tur). In finala asteapta deja Zaragoza, care a pierdut si ea azi, tot acasa, cu Getafe (cu Contra titular, dar fara Craioveanu ; 2 goluri Paunovic).

Dupa egalul cu Steaua, Betis s-a intors in Primera unde are, insa, probleme mari. Probleme care s-au agravat dupa egalul de azi, 1-1 acasa cu Malaga, o contracandidata in lupta pentru supravietuire.

Fundasul Rivas, care nu va juca in returul cu Steaua, a deschis scorul in minutul 20, iar Hidalgo a egalat pentru Malaga cu un sfert de ora inainte de finalul meciului, stabilind un rezultat care nemultumeste ambele echipe.

Betis a jucat in formula : Contreras; Melli, Juanito, Rivas, Luis Fernández; Joaquín, Rivera, Capi (Arzu, m.43), Tardelli (Xisco, m.67); Edu, Dani (Robert, m.67). Asadar, Malaga ramane ultima, cu 22 puncte, iar Betis, cu 26 puncte, e antepenultima. Iar saptamana viitoare se va deplasa pe Santiago Bernabeu pentru a juca cu Real.

Alaturi de Malaga si Betis, in coada clasamentului se afla si Cadiz, care desi a avut superioritate numerica timp de 75 minute, a pierdut la Bilbao dupa un penalty transformat de Tiko in minutul 94. Plutonul de echipe din subsolul clasamentului s-a strans foarte mult, intre locul 12 (Espanyol) si locul 19 (Cadiz) fiind doar 5 puncte diferenta.