Barcelona elimina Chelsea

Meciuri dramatice si frumoase, marti seara in Liga Campionilor. Un gol superb al lui Ronaldinho, urmat de un penalty pentru Chelsea, a calificat Barcelona in sferturile Ligii Campionilor, dupa ce in Anglia extraterestii castigasera cu 2-1.

In alt meci al serii Juventus, cu Mutu pe teren, a obtinut o calificare nesperata, gratie golului de 2-1 inscris in minutul 88 pe Delle Alpi, vital in urma victoriei din tur a lui Werder Bremen cu 3-2. Juve merge mai departe gratie golurilor mai multe marcate in deplasare, la fel ca si Villarreal care a terminat acasa 1-1 cu Rangers, dupa ce incheiase in tur 2-2.

Juventus Torino a reusit sa se califice dupa doua meciuri extrem de disputate, decise pe finalul partidelor. Daca in meciul tur, Bremen a reusit sa intoarca scorul in favoarea lor de la 1-2 la 3-2 cu cinci minute inainte final, in partida din retur norocul a fost de partea lui Juventus.

Mutu a inceput pe banca.

Prima mare ocazie a meciului a fost de partea lui Juve in minutul 6. Nedved a centrat in fata portii pentru Trezeguet, insa defensiva lui Bremen a intervenit si a trimis in corner.

Bremen a inceput in forta meciul si a reusit sa deschida scorul prin Micoud in minutul 13 printr-un gol frumos inscris peste Buffon la coltul lung, scorul general devenind 2-4.

In finalul primei reprize, Emerson a ratat o mare ocazie, acesta a trimis slab pe centrul portii din 6 metri lateral dreapta.

In repriza secunda, antrenorul lui Juventus, Fabio Capello a mutat decisiv. I-a introdus in minutul 57 in locul lui Camoranesi si Ibrahimovic, pe Adrian Mutu si pe Del Piero.

Rezultatul acestor schimbari s-a vazut cu opt minute mai tarziu, cand Trezeguet a inscris si a adus egalarea pe tabela dupa o minge lasata in fata de Nedved.

Cu doua minute inainte de final, Emerson a punctat decisiv dupa o grava greseala a portarului Wiese (acesta a retinut un balon centrat in careu, insa in momentul plonjonului l-a scapat, iar Emerson, aflat prin zona l-a trimis in poarta goala) si a adus calificarea lui Juventus.

Scorul general a fost 4-4, insa torinezii s-au calificat prin golul inscris in plus in deplasare, fata de Bremen.

La aceasta partida au asistat aproximativ 40.000 de spectatori.

Villarreal a terminat la egalitate, scor 1-1 cu Rangers, insa s-a calificat gratie celor doua goluri inscrise in deplasare.

Rangers a deschis scorul in minutul 12,  prin Lovenkrands, dupa un sut plasat la coltul lung in urma unei mingi respinsa gresit in fata de catre Viera.

Forlan a avut golul egalizator in picior, insa a trimis direct in portarul lui Rangers, dupa ce a ramas fata in fata cu acesta.

Villarreal a reclamat un penalti pe finalul primei parti, la un contact asupra lui Senna.

Prima repriza a fost prelungita cu un singur minut.

Startul reprizei secunde a fost unul foarte bun pentru Villarreal. In minutul 49, Arruabarrena a marcat pentru spanioli printr-un sut plasat cu piciorul stang la coltul lung din 7 metri lateral stanga.

Rangers a avut o ocazie mare in minutul 76, insa Lovenkrands nu a putut devia decisiv balonul spre poarta.

Repriza secunda a fost prelungita cu sase minute. Scor final 1-1.

La aceasta partida au asistat aproximativ 23.000 de spectatori.

Echipa lui Mourinho s-a vazut eliminata dupa un joc nu tocmai placut, practicat de elevii sai.

Prima repriza l-a avut pe Drogba in prim-plan. Acesta a avut o sansa de a marca in minutul 10, dar lovitura sa de cap a fost trimisa prea usor ca sa-l poata invinge pe Valdes.
Chelsea a scapat cu fata curata dupa ce Oleguer a trecut excelent printre doi adversari, insa a trimis mingea spre poarta foarte slab fara ca sa-i puna probleme lui Cech.

Ultima ocazie a reprizei a avut-o Chelsea, tot fara rezultat. Scor la pauza, Barcelona-Chelsea 0-0.

In repriza secunda, golul a picat abia in minutul 78. Ronaldinho a inscris plasat la coltul scurt din 17 metri putin lateral dreapta, dupa ce a trecut foarte usor printre patru jucatori englezi. Eto’o a pasat decisiv pentru acest gol.

Pana la acest gol, Crespo a avut golul in picior, insa mingea a fost trimisa pe langa poarta din 6 metri.

Barcelona a mai avut o ocazie prin Eto’o, dar bara l-a salvat pe Cech.

In minutele de prelungire ale reprizei secunde, centralul partidei, germanul Markus Merk a acordat un penalti inventat pentru Chelsea. Lampard a executat si a reusit sa egaleze.

Scor final, Barcelona-Chelsea 1-1.