Barcelona inscrie, Liverpool se califica

Barcelona a castigat cu 1-0 partida jucata marti seara la Liverpool, insuficient dupa infrangerea suferita pe Camp Nou cu 2-1. Englezii merg mai departe gratie golului din deplasare.

Meciul a inceput printr-o dominare a Barcelonei care a impresionat printr-o buna posesie in primul sfert de ora. Singura problema a spaniolilor a fost ca nu aveau asa mare nevoie de un bun procentaj la capitolul posesie, ci mai degraba la ocazii de poarta acolo unde Liverpool a dominat clar (10-1 suturi pe poarta).

In minutul 9, Riise ameninta poarta catalanilor printr-un sut bun, insa nu indeajuns pentru a prinde cadrul portii aparate de Valdes.

La numai 3 minute, norvegianul “recidiveaza” printr-o torpila la care n-a raspuns decat bara transversala !

La mijlocul reprizei, Liverpool s-a aparat la mare distanta de poarta proprie, iar Barcelona n-a convins multumindu-se cu posesia si incercand mai mereu patrunderi previzibile respinse cu
lejeritate de fundasii adversi.

In minutul 33 se consuma cea mai importanta faza, avandu-l ca personaj negativ pe portarul Barcelonei, Valdes care a degajat gresit, mingea a ajuns la Sissoko care nu a reusit sa deschida scorul, bara transversala intervenind din nou providential!

Inainte de pauza, Barcelona era cat pe ce sa deschida scorul la un frumos contraatac initiat de Ronaldinho, insa Eto’o nu a putut continua cum trebuie.

Repriza incepe in aceeasi nota, cu Liverpool atacand poarta lui Valdes. Bellamy a fost aproape de gol la o buna actiune de atac a lui Gerrard. Centrare perfecta, insa Kuyt a trecut pe sub minge!

Barcelona ataca steril, singura faza notabila a primelor 15 minute fiind sutul lui Ronaldinho direct in bratele lui Reina (53).

Se remarca Gerrard, care a hartauit in multe randuri apararea  catalanilor. In minutul 58 Gerrard a sutat foarte periculos dintr-o faza in viteza! Inspiratia lui Rijkaard a venit in min. 73, atunci cand a schimbat un fundas (Thuram), in locul lui intrand un atacant (Gudjohnsen).

Trei minute mai tarziu islandezul a primit o pasa perfecta prin apararea lui Liverpool, a preluat, l-a driblat pe Reina si a marcat!

Englezii nu acuza socul primirii golului, impinsi fiind de la spate de un public minunat, si reusesc sa se califice in pofida actiunilor repetate ce se sfarseau prin respingeri in corner.