Barcelona s-a distrat cu Atletico Madrid

3Comentarii
SPANIA – Barcelona a castigat meciul cu Atletico Madrid cu un scor de tenis, 6-0, si a urcat pe locul doi in Primera Division, depasind-o pe Seviila.

Sustinuta din tribune de fanii lui Atletico Madrid,Barcelona s-a multumit sa faca un joc de posesie in primele 30 de minute, prima ocazie de gol venind abia in minutul 30, Ronaldinho lovind bara portii lui Cuellar din lovitura libera.

Dupa ocazia lui Ronaldinho, Barcelona si-a dat drumul la joc, dar Messi si Eto’o au ratat doua bune ocazii de gol in minutele 33 si 36. Primul gol al Barcelonei a venit in minutul 39, dupa o combinatie intre Eto’o si Messi, argentinianul inscriind cu un sut la coltul lung.

Italianul Zambrotta a majorat diferenta peste numai cinci minute. Campionul mondial l-a lobat pe Cuellar cu un sut cu piciorul stang, iar “extratestrii” erau descatusati.

In prelungirile primei reprize, Barcelona a reusit sa inscrie si golul cu numarul trei, prin Samuel Eto’o, dupa o centrare venita de la portughezul Deco. 3-0 la pauza si toata lumea era multumita, in special fanii lui Atletico Madrid.

“Extraterestrii” au revenit la forma care i-a facut celebrii si, in minutul 58, dupa o actiune superba a lui Ronaldinho, la care a contribuit si Eto’o, scorul a devenit 4-0. Umilinta totala! Pentru ca dezastrul sa fie complet, Atletico Madrid a ramas in zece oameni din minutul 72, Eller primind al doilea cartonas galben dupa un fault la Ronaldinho.

In minutul 80, Messi a marcat din nou, cu un lob de senzatie peste Cuellar. Scorul final a fost stabilit in minutul 90 de catre Andres Iniesta, in urma unei pase venite de la camerunezul Eto’o.

Cu aceasta victorie Barcelona a urcat pe locul doi, la egalitate cu Real Madrid, iar Atletico Madrid ramane pe locul sase, loc ce o duce in Cupa UEFA.

Au evoluat:

Atletico Madrid: Pichu, Seitaridis, Antonio Lopez, Eller, Ze Castro, Luccin, Jurado, Galletti (Aguero ’53), Maniche, Fernando Torres, Petrov (Mista ’71)
Antrenor: Javier Aguirre

Barcelona: Valdes, Thuram, Puyol, Gio, Edmilson (Motta ’78), Zambrotta, Messi, Xavi (Gudjohnsen ’81), Deco (Iniesta ’68), Eto’o, Ronaldinho
Antrenor: Frank Rijkaard