Baschetbalistele au făcut spectacol

ORADEA – Conform aşteptărilor, echipa orădeană a avut parte de un meci facil în compania formaţiei clasate pe ultimul loc în Divizia A, CS Unirea Dej.

Echipa oaspete a constituit o „pradă uşoară” pentru gazde, care au făcut sâmbătă spectacol. Meciul a fost practic fără istoric, fiind la discreţia rădencelor, care au înscris de câte ori au dorit.
Debutul partidei a fost de altfel sugestiv pentru replica oferită de oaspete. Gazdele au condus cu 11-0, dejencele marcând primul loc coş abia în minutul 3. CS Unirea a înscris de altfel doar patru puncte de-al lungul primului sfert, încheiat cu scorul de 27-4. Cel de-al doilea sfert a avut o desfăşurare aproape similară, oaspetele reuşind să puncteze ceva mai mult, scor 27-11. După pauză, antrenoarele Adriana Niculescu şi Ioana Croitoru le-au retras pe bancă pe coşgeterele Hughes şi Brown, preferând să ruleze întregul lot avut la dispoziţie. Au fost trimise în teren toate jucătoarele şi junioarele înscrise pe foaia de joc. Chiar şi aşa, CSM Universitatea a câştigat lejer şi al treilea sfert, scorul devenind 77-28. Înaintea ultimului sfert, singura dilemă o constituia întrebarea dacă orădencele vor reuşi sau nu să facă suta de puncte. Cu Hughes şi Brown revenite în teren, gazdele şi-au continuat „galopul de sănătate” în cel de-al patrulea sfert, trecând fără probleme de 100 de puncte marcate. Rezultatul final, 103-37 a constituit cea mai categorică victorie obţinută de echipa noastră în ultimii ani. Prin acest succes, CSM Universitatea şi-a asigurat practic participarea la turneul play-off, consolidându-şi locul VIII din clasament, pe care nu-l mai poate pierde în cele şase etape rămase de disputat.
Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 100
CSM Universitatea Oradea – CS Unirea Dej 103-37 (27-4, 27-11, 23-13, 26-9)
CSM Universitatea: Gavra 11 (1×3), Nagy 8 (2), Grigoraş 2, Moiseev 6 (1), Hughes 27 (5), Sabău 2, Stoiedin 6, Ordean 11, Singur 7 (1), Oros 2, Ulica, Brown 21. Antrenoare: Adriana Niculescu, Ioana Croitoru
CS Unirea: Muscă 4, Cătinean 7 (1), Vlaicu 11, D. Pop 11, Oltean 2, Teocan 2, Ciobanu, F. Pop 1, Karda, Pocol, N. Pop. Antrenor: Ionel Rădoi
Arbitri: Ionuţ Morar (Cluj-Napoca), Gabriela István (Timişoara). Comnisar FR Baschet: Ioan Columban (Cluj-Napoca)
Descalificări: – / Cătineanu ’31 pentru 5 greşeli personale