Baschetbalistele ratează play-off-ul

ORADEA – Elevele antrenate de Adriana Niculescu şi Suzana Onaca şi-au jucat ultima carte în partida cu Olimpia, pierdută în cele din urmă cu scorul de 65-77. În urma înfrângerii de la Govora, singura şansă a orădencelor de a mai avea speranţe la locul opt ar fi fost o victorie cu mult mai titratul adversar din Bucureşti.

Un deziderat ce ar fi putut fi realizat, cu puţină atenţie şi un joc mai bun din partea unora dintre jucătoare.

Baschetbalistele noastre au început partida determinate să lupte până la ultima suflare, iar acest lucru s-a văzut în primul rând în jocul adversarelor, sufocate de abnegaţia cu care jucau gazdele. În primele trei sferturi ale meciului orădencele au jucat de la egal la egal cu singura reprezentantă a României în cupele europene. Moiseev, Singur şi antrenoarea-jucătoare Suzana Onaca au dus greul acestei partide, însă un asemenea meci nu se putea câştiga în trei. Sub aşteptări au evoluat Mirkov, Djordjevici şi Tămăşdan, ultimele două evoluând cu probleme medicale.

Din păcate, în acest sezon am plătit tribut lipsei de pivoţi adevăraţi, un post extem de important în special în baschetul feminin. Astfel, orădencele au fost obligate să fructifice fiecare atac, pentru că la recuperare, bucureştencele au fost suverane.

După cum o arată şi rezultatele pe reprize, meciul s-a rupt în sfertul patru, mai exact în debutul acestuia, când orădencele au ratat două-trei atacuri şi au intrat în pană de idei. De cealaltă parte, beneficiind de o experieţă competiţională superioară, bucureştencele au speculat din plin ratările noastre şi au punctat pe contraatac.

CSM Universitatea Oradea, aflată la prima participare în această formulă în Divizia A, ratează prezenţa în play-off, însă baschetbalistele noastre au şansa unei surprize în finala Cupei României.