Baschetbalistii au pierdut la Pitesti

CSM Oradea nu a reusit sa obtina un rezultat favorabil în meciul din deplasare cu BCM Arges Pitesti, gazdele reusind sa se impuna cu scorul de 90-74. Rezultatul era de altfel de asteptat, în conditiile în care CSM Oradea, o echipa nou promovata, a întâlnit una din echipele redutabile ale campionatului, în special în meciurile de acasa.

Oradenii au deschis scorul, conducând cu 2-0 si 4-2, dar pitestenii au preluat apoi initiativa. Partida a fost însa destul de echilibrata, desi gazdele au câstigat toate cele patru reprize. BCM Pitesti s-a distantat la zece puncte în minutul 9, scor 22-12.

Cea mai mare diferenta pe tabela de marcaj a fost de 18 puncte, scoruri 55-37 (în sfertul al III-lea), respectiv 86-68 si 90-72 (în repriza a IV-a). Oradenii au avut în Djordjo Djordjic cel mai bun om de pe teren, care a fost realmente de neoprit, el fiind de fapt si cosgeterul întâlnirii, cu 31 de puncte marcate.

Serban Sere, jucator care în anul 2000 a câstigat campionatul cu echipa pitesteana, a fost primit cu multa caldura de fostii sai colegi si de public. Din pacate, el nu a jucat decât sporadic, fiind incomplet refacut. Dupa meci, Serban a fost asaltat de fostii prieteni din Pitesti.
Etapa viitoare, CSM Oradea va juca pe teren propriu cu Dinamo Bucuresti.

CASETA TEHNICA
Sala Sporturilor din Trivale. Spectatori: 200
BCM Arges Pitesti – CSM Oradea 90-74 (22-15, 24-19, 22-21, 22-19)
BCM Arges: Angel Santana 21 (1×3), Dacian 17 (2×3), Cumic 14 (1×3), Caprarescu 11 (1×3), Dumitru 11 (1×3), Simunovic 9, Runceanu 7. Antrenor: George Ziguli
CSM Oradea: Djordjic 31 (1×3), Veres 22 (3×3), Betea 6, Viciu 5 (1×3), Nemanja 4 (1×3), Bilbija 3, Mandache 2, Sere 1, Nicoara. Antrenor: Kósa Zoltán
Arbitri: Marius Ciulin, Alexandru Olaru
MVP-ul meciului: Djordjo Djordjic (CSM Oradea)