Baschetbaliştii au spart gheaţa

După opt eşecuri consecutive, CSM Oradea a izbutit primul succes din actualul sezon al Diviziei A de baschet masculin, în partida cu Rapid, echipă care întocmai ca şi orădenii, abordează campionatul cu o formaţie de juniori.

Partida disputată la Arena „Antonio Alexe” a fost la discreţia echipei pregătite de Veres Attila, care a controlat cu autoritate disputa, mai ales în partea a doua a întâlnirii. Debutul partidei a fost echilibrat, rapidiştii ţinând aproape de CSM. Bucureştenii au marcat primii, 0-3, dar orădenii, care au început meciul în formula Stretea, Pascu, Lazar, Torok şi Hora, au replicat imediat, desprinzându-se la 14-5 la jumătatea primului sfert. Rapidiştii au izbutit să se apropie la un singur punct, 18-17 (‘9), dar orădenii au terminat în forţă primele zece minute, scor 21-17. Scenariul s-a repetat şi în sfertul secund, când după 27-18 (’12) în favoarea CSM-ului, rapidiştii s-au apropiat din nou de orădeni, 27-25 şi 30-28, însă ultimul cuvânt l-au avut tot orădenii, care conduceau la pauză cu 38-30.

Spectacol după pauză

În partea a doua a întâlnirii, rapidiştii au căzut complet, lucru de care au profitat baschetbaliştii orădeni. Încurajaţi de managerul secţiei, Şerban Sere, care a stat pe bancă, jucătorii noştri au oferit momente de baschet spectaculos celor aproximativ 150 de spectatori care au ţinut să asiste la partidă. Diferenţa de valoare dintre cele două echipe şi-a spus cuvântul în ultimele două sferturi, scorul crescând progresiv în favoarea echipei orădene, care a condus cu 65-47 înaintea ultimelor zece minute. Elevii antrenorului Veres Attila nu au slăbit ritmul nici în ultimul sfert şi au mărit diferenţa la treizeci de puncte, reuşind să obţină o victorie concludentă, scor 89-59. Din echipa orădeană s-a remarcat Torok, autorul a 29 de puncte, dar şi Stretea, care a reuşit patru coşuri de trei puncte, de la giuleşteni ieşind în evidenţă doar Vlaicu, cu 26 de puncte.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 150
CSM Oradea – Rapid 89-59 (21-17, 17-13, 27-17, 24-12)
CSM: Stretea 14 (4×3), Horga, Szijártó 13 (2), Török 29 (2), Demjen 2, Botos, Pascu 15 (1), Hidi, Vesa, Lázár 8, Pop, Hora 8. Antrenor: Veres Attila
Rapid: Bordei, Şerbănescu 6 (2), Musledin, Şipoş, Racolţa, Şerban, Ciocan 2, Constantin 2, Vlaicu 26, Sandu 7, M. Bulancea 16 (2). Antrenor: Victor Bulancea
Arbitri: Doru Vinaşi (Cluj-Napoca), Cosmin Prişcă (Mediaş), Bertalan István (Târgu Mureş). Comisar FR Baschet: Radu Bucerzan (Timişoara)