Baschetbaliştii de la CSM au rămas fără „gaz”

5Comentarii
Martinovic (la minge) a marcat patru puncte în meciul cu Gaz Metan
CSM Oradea nu a izbutit să furnizeze surpriza etapei, baschetbaliştii antrenaţi de Cristian Achim fiind învinşi pentru prima dată pe teren propriu în 2010, în disputa cu Gaz Metan Mediaş. Orădenii au izbutit să ţină piept găzarilor vreme de trei sferturi, dar finalul i-a trădat.

Primul sfert a stat sub semnul echilibrului, cele două echipe alternându-se la conducerea ostilităţilor. Cu Zigeranovic şi Phelps în mare dispoziţie de joc, medieşenii la care a evoluat şi ex-orădeanul Titus Nicoară, s-au desprins însă pe finalul primului sfert, scor 25-31. Sfertul secund a consemnat o cursă de urmărire a orădenilor, dornici să revină în joc. Speranţele într-o victorie a favoriţilor au crescut după ce la pauză, diferenţa s-a redus la doar două puncte, scor 44-46, graţie celor şase puncte consecutive reuşite de orădeni în ultimele două minute.

Eliminare decisivă

Revirimentul orădenilor a continuat în prima jumătate a sfertului trei, când ei au preluat iniţiativa, scoruri 54-50 (’23) şi 57-53 (’24). Trei minute de secetă pentru orădeni au fost însă exploatate prompt de echipa oaspete, care a revenit extrem de rapid la timona partidei, 57-61 (’27). Fără Mitchell, eliminat pentru cinci greşeli personale, CSM Oradea a asistat neputincioasă la desprinderea oaspeţilor, care aveau un plus de opt puncte pe tabela de marcaj înaintea ultimului sfert, scor 64-72. Ultima parte a partidei a fost un simplu galop de sănătate pentru Gaz Metan, care a zburdat pe teren în faţa unei echipe incapabile să riposteze, scor final 78-97.

CSM Oradea – Gaz Metan Medias 78-97 (25-31 19-15 20-26 14-25)

Arena „Antonio Alexe”, Spectatori: circa 1.000

CSM: Stretea, Martinovic 4, Szijarto, Maric 12, Ştefan 18, Pascu, Mandic 8, Lázár 13, Mitchel 13, Gnjato 8, Paşca 2. Antrenor: Cristian Achim

Gaz Metan: Zigeranovic 16, Dehelean 6, Pavlovic 7, Mitchell 29, Phelps 13, Howell 9, Jucan 2, Nicoară 15. Antrenor: Bruno Soce

Arbitrii: Laurenţiu Grigoraş – Mircea Şerban, Gabriel Dima. Comisar FRB: Mihai Aldea