Baschetbaliştii de la CSM Leonardo au jucat penibil

ORADEA – Atunci când ai o mână de jucători care s-au născut talente şi au ajuns rezerve, o altă mână de baschetbalişti cărora nu le pasă dacă înving sau pierd şi un cuplu de antrenori care nu se pot impune, înseamnă că îţi meriţi soarta.

Echipa CSM Leonardo arată ca o adunătură de jucători, unii fără ambiţie sau mentalitate de învingători, pentru care baschetul a devenit o povară. Cel puţin aşa a arătat în partida de miercuri seară disputată în compania unei codaşe a Diviziei A, BC Râmnicu Vâlcea. O formaţie care nu a mai câştigat de 12 partide, ultima victorie fiind de altfel cea obţinută pe teren propriu tot în compania orădenilor.

Cuplul de antrenori Kosa – Veres au început partida cu deja consacratul „cinci”: Morris, Trif, Bellucci, Djordjic şi Apostol. Evoluţia mediocră a lui David Morris din primele minute ale partidei a fost primul semnal de alarmă că ceva este în neregulă. Americanul a fost imediat retras pe bancă, însă Racoviţan nu s-a dovedit a fi o soluţie. Morris şi în ziua lui cea mai proastă este peste jucătorul venit de la U Mobitelco Cluj.

„Jucători mofturoşi”

La capătul unui prim sfert slab, în care ambele echipe s-au întrecut în greşeli, tabela indica un avantaj minim pentru oaspeţi, scor 19-20.

Sfertul doi este singurul în care gazdele par să mai dea semne de viaţă, însă singurul lucru notabil a fost revenirea lui Klimas după o lungă absenţă datorată unei accidentări la genunchi. Aşa cum avea să declare la sfârşitul meciului antrenorul Veres Attila, nu atât evoluţia din atac a deranjat, unde poţi să prinzi o zi proastă şi să nu-ţi iasă nimic, ci greşelile din apărare. „Îmi pare rău că am ajuns să stăm la mâna unor jucători mofturoşi, care se antrenează când vor sau chiar nici nu vin la antrenamente”, a spus Veres, ferindu-se să nominalizeze vreun baschetbalist. Încă o dovadă că cei doi antrenori orădeni sunt complet depăşiţi de situaţie, fiind principalii vinovaţi de rezultatele dezastruoase ale echipei de baschet, iar conducerea clubului întârzie să ia măsurile necesare pentru revitalizarea secţiei.

Sâmbătă, în etapa XXIII-a, CSM Leonardo Oradea evoluează în deplasare cu Rapid Bucureşti.

CSM Leonardo – BC Rm. Vâlcea 67-76 (19-20, 18-22, 12-17, 18-17)

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: 700.

CSM: Morris 2, Szijarto, Racoviţan 3, R.Apostol 13, Djordjic 22 (1×3), Trif 5 (1×3), Klimas 2, Bellucci 20 (1×3), Boitoş, Kiss. Antrenori: Kosa Zoltan şi Veres Attila.

BC Vâlcea: D. Andrei 4, Ilic 6, Belanovic 13, Lupusavei 10, Melnic 11, Isleam Shenai 10, Mladenovic 17, Paşca 5. Antrenor: Sebastian Achim.

Arbitri: Gabriel Roceanu, Viorel Constantinescu, Alin Faur.

Comisar FRB: Ioan Constantin.