Baschetbaliştii îşi continuă seria magică a victoriilor

6Comentarii
Baschetbaliştii îşi continuă  seria magică a victoriilor
CSM Oradea a câştigat meciul din deplasare cu BCM U Piteşti, după prelungiri, cu 74-77.

După victoriile din primele etape cu CSM Bucureşti şi Steaua, baschetbaliştii orădeni şi-au confirmat din nou startul fast din noul sezon, reuşind să se impună şi în deplasarea cu BCM U Piteşti, după un meci dramatic, care a necesitat prelungiri.

Elevii antrenorului Cristian Achim au început bine partida, câştigând primul sfert cu 19-11. Piteştenii au început o cursă furibundă pentru egalare, dar orădenii au rezistat , scor la pauză 30-33. CSM s-a menţinut la conducere şi după sfertul trei, scor 45-47. Gazdele au reuşit în fine în sfertul patru să egaleze şi să preia conducerea, având un avantaj de şase puncte în minutul 38. Din fericire, orădenii au gestionat mai bine ultimele două minute, izbutind să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj după un time-out solicitat de antrenorul Cristian Achim. Topcov a fructificat o pasă a lui Mandic în ultimele secunde şi a trimis meciul în prelungiri.

La fel ca în partida cu CSM Bucureşti, orădenii au început bine repriza de prelungiri, înscriind trei coşuri consecutive, prin Mandic (de trei puncte), Maric şi Mitchell. Gazdele n-au reuşit să egaleze, au intrat în criză de timp şi au apelat la faulturi repetate, loviturile libere fiind transformate de oaspeţi. CSM Oradea s-a impus finalmente cu 77-74, obţinând astfel cea de-a treia victorie consecutivă.

„Suntem foarte bucuroşi pentru acest succes. Echipa a reuşit să refacă un handicap de şase puncte în final, dând dovadă de caracter. Asta demonstrează că ştim să gestionăm finalurile de meci. Am obţinut a doua victorie în prelungiri, ceea ce dovedeşte că băieţii deţin o bună condiţie fizică, fapt pentru care îi mulţumesc preparatorului fizic sârb Dejan Jerotijevici”, a afirmat managerul secţiei de baschet masculin a CSM Oradea, Şerban Sere. JB – G.N.

Sala Trivale din Piteşti. Spectatori: circa 350

BCM U Piteşti – CSM Oradea 74-77 (11-19, 19-14, 15-14, 19-17, 10-13 în prelungiri)

BCM U Piteşti: Voinescu 6, Gennie 2, Stefanovic 3 (1×3), Neguţ 5 (1), V. Mihai, Vujacic 21 (1), Ziguli, Isleam 4, Shewmake 9 (1), Eichelberger 24 (1), Chirof. Antrenor: Tudor Costescu

CSM Oradea: Pascu, Ştefan 6 (1), Szijártó, Maric 15 (2), Paşca, Topcov 18, Hora, Mandic 13 (1), Török, Lázár 4, Mitchell 10, Schachtner 11 (2). Antrenor: Cristian Achim

Arbitri: Ciprian Stoica – Alexandru Anica, Vlad Potra. Comisar FR Baschet: Florin Baloşescu

Descalificări pentru 5 faulturi: Stefanovic / V. Ştefan