Baschetbaliştii, sufocaţi de Gaz Metan

ORADEA – Chiar dacă contabilizăm cel mai negru sezon al echipei de baschet a Clubului Sportiv Municipal de când a promovat în Divizia A, peste 500 de spectatori au luat loc în tribunele Arenei „Antonio Alexe” pentru a-şi vedea favoriţii la lucru.

Suporterii au fost însă nevoiţi să fie martorii unei noi dezamăgiri. Cu un lot evident ciuntit din cauza accidentărilor şi a lipsei de investiţii în jucători, antrenorii Veres Attila şi Kosa Zoltan i-au trimis în teren încă din primul minut pe Morris, Trif, Bellucci, Djordjic şi Apostol. Oarecum surprinzător şi dătător de speranţe, începutul a aparţinut gazdelor. Medieşenii şi-au intrat însă în mână în sfertul doi, pe fondul aruncărilor ucigătoare de trei puncte ale lui Marjanovic şi a duelurilor câştigate sub panou de masivii pivoţi oaspeţi, Thompson şi Bubanja.

În debutul sfertului trei, orădenii au o tresărire de orgoliu şi revin în avantaj, scor 43-41, după o serie de şapte puncte reuşite de sârbul Djordjic. Antrenorul oaspeţilor, Horia Rotar, îşi reintroduce vedetele în joc, după ce la finalul sfertului doi le oprise pe bancă pentru a se odihni. Medieşenii revin rapid în joc şi înscriu 26 de puncte, faţă de doar patru ale noastre, scor 47-67. Descumpăniţi, antrenorii CSM-ului îi introduc în teren pe Racoviţan şi Szijarto, însă doar ultimul dintre ei face un joc remarcabil şi mai îndulceşte puţin amărăciunea înfrângerii.

Etapa viitoare, baschetbaliştii de la CSM Leonardo evoluează în deplasare, pe terenul ultimei clasate, BC Târgovişte. O nouă înfrângere ar trimite echipa orădeană în coada clasamentului şi ar consfinţi cel mai slab sezon de la promovare.

CSM Oradea – Gaz Metan Mediaş 69-80 (16-15 18-24 15-31 21-10)

Arena: Antonio Alexe. Spectatori: 500

CSM: Morris 19, Szijarto 10, Racoviţan, Trif 6, Apostol 11, Djordjic 17, Belucci 6, Kiss, Boitoş. Antrenori: Kosa Zoltan şi Veres Attila

Gaz Metan: Marjanovic 17, Jucan 2, Vajda 5, Dumitrescu 17, Dehelean 7, Popa, Munteanu, Grant 11, Bubanja 7, Cunda, Thomson 14. Antrenor: Horia Rotaru.

Arbitrii: Laurenţiu Grigoraş, Ciprian Stoica, Alin Faur.