Bataie ca in filme

Steaua si Sport Club Miercurea Ciuc s-au batut la scena deschisa, in timpul partidei din campionatul intern de hochei. În derby-ul superligii nationale de hochei pe gheata, campioana Steaua-Suki Bucuresti a învins Sport Club Miercurea Ciuc cu 4-1.

Prima repriza a întâlnirii a fost întrerupta aproximativ 10 minute din cauza unei batai generale, în urma careia au fost dictate nu mai putin de 10 pedepse de meci, iar jucatorii Levente Hozo (SCMC) si Serghei Sadîi (Steaua) au fost eliminati definitiv si nu vor juca în meciul revansa de miercuri (ora 13,00).

Au sarit casti si crose, s-au dat zeci de upercuturi pana cand sportivii au obosit. Nu au fost raniri grave.

La scurt timp dupa aceasta, cate cinci jucatori de la fiecare echipa au fost eliminati definitiv. Sportivii ambelor echipe meritau aceste pedepse.

Meciul de pe arena “Vakar Lajos”, care a contat în cadrul turneului pentru locurile 1-4, a debutat cu un moment de reculegere în memoria lui Janos Imre, fost lider al galeriei harghitene, decedat la vârsta de 54 de ani.

Cu portarul Adrian Catrinoi în mare forma, Steaua a început excelent si a marcat înca din minutul 2, prin Catalin Geru, tot veteranul stelist (36 ani) marind avantajul în min. 8.

În repriza a doua, Steaua-Suki a marcat din nou de doua ori, prin Denis Zabludovski (32) si Pavlo Legacev (40). Repriza a treia a adus golul si pentru echipa gazda, prin slovacul Peter Filip (42).

În clasament, SC Miercurea Ciuc si Steaua-Suki sunt la egalitate de puncte, 45, harghitenii având golaveraj superior.