Bătuţi la Odorhei!

ODORHEIU SECUIESC – FC CIP Deva a pierdut derby-ul de la Odorheiu Secuiesc şi aşteaptă play-off-ul pentru a-şi lua revanşa. Echipa deveană a fost lipsită de şansă pe parchetul de lemn al sălii din Odorheiu Secuiesc, în faţa a 2.000 de spectatori.

Echipa antrenată de Zoltan Jakab s-a înclinat cu scorul de 1-2 în faţa noului lider al campionatului naţional de futsal, ACS. Devenii au dominat începutul de meci, dar cei care au deschis scorul au fost gazdele prin internaţionalul maghiar Toth. Apoi a urmat un nou asalt al echipei CIP, dar portarul Balasz s-a dovedit de netrecut la execuţiile lui Gherman, Al-Ioani, Molomfălean şi Szocs. Când nu a intervenit Balasz, s-a opus bara la şutul lui Robert Lupu.
În partea secundă a fost acelaşi scenariu. Madarasz a făcut 2-0 imediat după pauză, Şotârcă a redus din diferenţă în minutul 29, iar în final, CIP s-a chinuit să egaleze dar nu a reuşit acest lucru. „Nu facem o tragedie din acest eşec. Tot CIP Deva va câştiga campionatul şi în acest sezon. Echipa este mai puternică şi se concentrează mai bine în meciurile din play-off”, a declarat pentru ProSport George Mara, finanţator CIP Deva.