Bayern, Liverpool si PSV in optimi

In Grupele B si C se cunosc deja trei din cele patru echipe calificate, cu doua etape inaintea terminarii fazei grupelor. Bayern a remizat acasa cu Sporting si asteapta in optimi Barcelona sau Werder Bremen, in timp ce pentru Liverpool si PSV Eindhoven ramane doar meciul direct, pentru configurarea ierarhiei finale.

In prima partida a serii de marţi, Inter Milano a cucerit toate cele trei puncte la Moscova dupa doar un minut. Zlatan Ibrahimovici a profitat de eroarea lui Stranzl si i-a pasat in centrul careului lui Cruz care a reluat nestingherit in poarta lui Kowalewski.

Bayern a obtinut la Munchen punctul de care avea nevoie pentru a avansa in optimile de finala. Se putea si mai bine pentru elevii lui Felix Magath, daca Makaay reusea sa-l invinga pe Ricardo, cu 17 minute inainte de final.

Fosta campioana a Europei, FC Liverpool, a trecut defiland de Bordeaux cu 3-0 prin dubla ibericului Luis Garcia (23 si 76) si reusita vedetei locale Gerrard din minutul 72.

Momentul de cotitura al partidei de pe Anfield Road l-a reprezentat eliminarea lui Fernando Menegazzo, de la Bordeaux, la scorul de 1-0 pentru cormorani.

A doua echipa calificata in optimi din Grupa C este PSV Eindhoven. Dupa o repriza alba in care Galatasaray a l-a pierdut pe Tomas, eliminat in minutul 38, gazdele au reusit deschiderea scorului prin belgianul Simons (59). Arouna Kone a inchis socotelile disputei cu sase minute inainte de finala.