Bayern, pedigree superior Realului

Bayern Munchen a invins miercuri seara pe Real Madrid cu 2-1, in Germania, si s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor cu scorul general de 4-4, gratie numarului mai mare de goluri marcate in deplasare (in tur, in Spania, fusese 3-2 pentru Real).

Nici nu se fluierase bine inceputul de meci, ca deja Bayern a trecut in fata. S-a marcat in secunda 11, prin Makaay, dupa o grava eroare a lui Roberto Carlos.

Urmatoarele zece minute se joaca ceva mai calm, Real incearca sa-si revina in urma socului primirii golului, iar Bayernul se multumeste cu atacuri pozitionale, deseori insotite de ruperi de ritm.

Madrilenii se “remarca” printr-o sterilitate dusa la extrem, nereusind sa suteze la poarta lui Kahn decat dupa prima jumatate de ora, pe cand bavarezii profita de degringolada in aparare a echipei antrenate de Capello incercand sa mai puncteze odata, in minutul 22, prin sutul lui Podolski, respins de Casillas.

La putin peste 5 minute, un contraatac scoala al Bayernului este aproape de 2-0, insa sutul lui Makaay este respins cu greu de Casillas, ingerul pazitor al Realului.

La faza imediat urmatoare, Schweinsteiger isi incearca norocul printr-un sut bun, dar putin pe langa poarta.

In minutul 43, spaniolii sunt ingaduitori cu publicul arata un numar de magie. O combinatie superba Guti-Raul, dar sutul ultimului este trimis. Inca o actiune notabila a avut loc in al treilea minut de prelungire cand Raul a sutat superb la poarta lui Kahn, aproape de un vinclu, o executie care ar fi insemnat un 1-1 nemeritat.

In minutul 46 are loc un deja-vu. Van Bommel rateaza inexplicabil dupa ce a ramas singur cu portarul Casillas.

Urmeaza atacuri meticuloase ale germanilor care nu se dezmint, mergand pe principiul apararii la mare distanta de poarta proprie. Un mic scurtcircuit a avut loc in min. 55 cand Nistelrooy a plasat bine o lovitura de cap, insa Kahn a scos un gol ca si facut.

In minutul 66 Lubos Michel nu acorda un penalty la hentul in careu al lui Roberto Carlos, oaia neagra in apararea galacticilor in meciul de miercuri seara. Se acorda corner, mingea este trimisa in careu, acolo de unde Lucio marcheaza cel de-al doilea gol al munchenezilor printr-un cap impecabil ce l-a lasat fara reactie pe Casillas.

2-0.  In momentul acela, Realul era obligata sa marcheze pentru a mai spera la calificare. Mutarea este facuta insa prea tarziu, abia in minutul 75, cand intra Robinho in locul lui Gago. Realul castiga in viteza si domina la capitolul ocazii. In minutul 81 se acorda penalty pentru un fault in afara careului asupra lui Robinho.

Protestele virulente la adresa arbitrilor fac pagube mari la ambele echipe, lasandu-se cu doua cartonasii rosii (Van Bommel si Diarra primesc cel de-al doilea cartonas galben).

Dupa doua minute de discutii, Nistelrooy bate perfect penalty-ul si face 2-1! Finalul partidei il are in centrul atentiei pe jucatorii Realului care ataca pentru golul calificarii, insa nu reusesc mai nimic, in ciuda venirii in careul lui Bayern a lui Casillas. In celelalte meciuri s-au calificat in sferturi: PSV, Bayern Munchen, AC Milan si Manchester United, dupa ce marti obtinusera biletul mai departe Chelsea, Inter, AS Roma si Liverpool.