BC Timisoara a fost infranta, dupa un meci plin de greseli, in deplasarea de la Pitesti

De M. Hoster
BC Timişoara a luat bătaie, vineri seara, în deplasare la Piteşti. După un meci piperat cu greşeli individuale de-a dreptul ridicole formaţia argeşeană şi-a asigurat victoria necesară pentru play-off, în timp ce bănăţenii nu au reuşit să adauge victoriei împotriva liderului campionatului un nou succes. Scor final: 76 – 65.

După un meci care în prima jumătate a părut a fi unul şcoală, de vacanţă, BC Timişoara a rămas fără nici un punct din deplasarea la BCMU Piteşti. Au fost momente în care spectatorii s-au distrat copios de greşelile jucătorilor din ambele echipe. S-a ratat enorm, au fost fost pase greşite, ratări incredibile şi nervi mulţi. Cel puţin spectatorii s-au simţit bine. Primele minute ale întâlnirii promiteau o partidă frumoasă.

Cele două echipe nu au reuşit să obţină un avantaj prea mare, dar Piteştiul a fost parcă mai lucidă. Ceea ce s-a văzut şi pe tabela de marcaj, la prima pauză fiind 17 – 14. Repriza a doua a fost mai bună pentru timişoreni. Piteştenii şi-au păstrat avantajul şi au intrat la pauza mare cu scorul de 35 – 35. Parcă prea puţine puncte pentru două sferturi…

Repriza a treia a fost una extrem de tensionată, nervii jucătorilor şi antrenorilor fiind întinşi la maxim. La aceasta a contribuit din plin şi brigada de arbitri, în multe faze controversate dând decizii care nu au avut darul de a linişti spiritele. Srdjan Jovanovic a fost unul dintre principalii nemulţumiţi, el s-a ales şi cu un fault tehnic şi nu a lipsit mult să ajungă în tribune.

Piteştul a fost constant, parcă greşelile lor au fost mai puţine. De cealaltă parte Jovanovic nu a mai fost la fel de constant ca şi în precedentele partide, e posibil ca el să fi fost obosit, Bogdan Popescu a ratat la faze la care de puţine ori se ratează, iar Johnson a reuşit chiar performanţa să scape o minge de care beneficia singur pe o jumătate de teren şi pe care se pregătea să o pună în inel cu un slam-dunk de toată frumuseţea. În schimb, el a scăpat minigea spre amuzamentul tribunelor. Repriza a dus scorul la 52 – 46 şi devenea tot mai vizibil că Timişoara nu va învinge în această deplasare.

În ultimele minute, atunci când luciditatea era mai mult decât necesară, BCM a greşit, decisiv, iar piteştenii au profitat şi au învins. Cu o apărare agresivă, bine pusă la punct, gazdele au avut succes şi atacurile timişorene au fost de multe ori oprite. În final, BCMU Piteşti a câştigat meritat.

Dominique Archie a înscris cele mai multe puncte ale Timișaorei, 15, Jelenic și Johnson au avut câte 9 puncte, iar Gallimore și Tuljkovic câte 8.