BC Timisoara a fost invinsa la Kormend si pierde sansa calificarii

De M. Hoster
BC Timişoara nu a reuşit să treacă de ungurii de la Kormend
BC Timişoara nu a reuşit să treacă de ungurii de la Kormend în partida susţinută în deplasare, marţi seara, în grupele FIBA Eurochallenge. Deşi echipa plecase în Ungaria cu gânduri mari, gazdele ocupând ultimul loc al grupei, calculele de acasă nu s-au potrivit şi formaţia lui Badnjarevic a fost învinsă cu 97 – 86 (37 – 40).

Echipa bănăţeană nu a jucat rău, a avut momente când a dominat jocul, dar a cedat total în ultimul sfert. Pe reprize a fost 21-22, 16-18, 24-30, 36-16. În condiţiile în care la finalul celei de-a treia reprize Timişoara conducea cu 61 – 70 este destul de greu explicabil cum s-a ajuns ca echipa să piardă cu 11 puncte. Şi în prima repriză baschetbaliştii lui Badnjarevic au jucat excelent prima parte, au dus scorul la 12 – 18, dar cei de la Kormend au recuperat şi au preluat conducerea, cu 21 – 20. Până la final s-a mai recuperat din diferenţă şi BC Timişoara a terminat repriza în avantaj, cu un punct: 21 – 22. Repriza a doua a pornit cu Timişoara tot în atac, dar pe final ungurii au recuperat şi la jumătatea partidei era doar 37 – 40. Partea a treia a însemnat un avans considerabil pentru oaspeţi, ajungându-se şi la un avantaj de 13 puncte, la 52 – 65. Acest avantaj s-a văzut şi pe final de repriză atunci când scorul general a ajuns la 61 – 70.

Dezastrul a urmat în ultima repriză şi s-a concretizat cu pierderea partidei. Gazdele au preluat avantajul şi BC Timişoara a reuşit să egaleze numai la 73 – 73. După care a urmat desprinderea şi victoria la 11 puncte pentru Kormend: 97 – 86.

La unguri cel mai bun marcator a fost americanul Matthew Shaw, cu nu mai puţin de 33 de puncte, ia la Timişoara a fost Sarovic, cu 19 puncte, urmat de Jovanovic, cu 15 puncte şi Johnson, cu 14 puncte.

Nici una dintre echipe nu mai pare să aibă şanse să treacă mai departe. Cu atât mai mult, la Timişoara vine pe 4 decembrie liderul Oldenburg.