BC Timisoara, fara emotii pe final de tur

De M. Hoster
BC Timisoara a invins formatia Farul Constanta
Sala Constantin Jude a găzduit sâmbătă ultima partidă a turului sezonului regulat la baschet masculin pentru cei de la BC Timișoara, cea cu Farul Constanţa. Întâlnirea a fost una cu învingător clar, formaţia bănăţeană nu a avut probleme şi a învins cu 97 – 79 (28 – 21, 22 – 18, 28 – 17, 19 – 23).

Mai mult, antrenorul Srdjan Jovanovic şi-a permis să lase în ultimele minute ale jocului toţi străinii de la echipă pe banca de rezerve, folosind un prim cinci exclusiv românesc. Aceasta a fost şi singura repriză câştigată de oaspeţi, probabil şi ca urmare a relaxării de final de meci.

BC Timişoara a condus de la început până la final, iar diferenţa de scor a crescut constant. După prima repriză scorul era deja 28 – 21, iar la pauza mare se ajunsese la 50 – 39. Aceasta după ce Farul reuşise să se apropie cel mai mult la 28 – 25 şi 33 – 30. Din acel moment nu s-a mai pus deloc problema învingătorului şi BC Timişoara s-a detaşat lejer, dar sigur.

“Confruntat” cu valoarea adversarilor, Jovanovic şi-a permis să ruleze întreaga formaţie avut la dispoziţie, mai mult pe final de meci a dat satisfacţie totală publicului autohton lăsând în teren un prim cinci exclusiv românesc.

Succesul timişorenilor completează seria de trei victorii consecutive obţinute în ultima etapă, iar noul antrenor, proaspăt (re)confirmat pare să facă treabă bună la echipă.

Cel mai mult a marcat pentru gazde Zlatko Jovanovic, cu 22 de puncte, el fiind secondat de Bogdan Popescu, cu 18 puncte şi Dominique Archie, cu 17 puncte.