BC Timisoara pierde dramatic, dupa prelungiri, la Universitatea Cluj

De M. Hoster
Universitatea Cluj a fost vineri seara mai bună decât BC Timişoara
Universitatea Cluj a fost vineri seara mai bună decât BC Timişoara, dar numai după minutele din prelungiri. La finalul jocului era egalitate, 79 – 79, și a fost nevoie de cinci minute suplimentare, iar ardelenii au fost mai buni şi au câştigat cu 95 – 84.

BC Timişoara au reuşit să ţină piept celor de la Universitatea Cluj doar 40 de minute. După timpul regulamentar a fost egalitate, iar după prelungiri formaţia timişoreană a fost nevoită să se recunoască învinsă.

Prima repriză a fost una bună pentru elevii lui Srdjan Jovanovic, ei au câştigat-o cu 23 – 16. Mai mult, avantajul timişorean a sporit şi a ajuns la zece puncte, la 31 – 21. După care a urmat căderea oaspeţilor şi revenirea gazdelor, Clujul a egalat şi a trecut încet, dar sigur la conducere. La pauza mare era 43 – 41 pentru Universitatea.

Sfertul trei a fost unul echilibrat, cu un mic plus pentru gazde. Pe repriză a fost 18 – 16 pentru Cluj, dacă la cele două puncte din sfertul trei se adaugă cele de la pauză şi avantajul clujean a crescut: 61 – 57.

BCM a şi egalat, dar gazdele au reuşit să rămână în avantaj. Mai mult Garry Galimore a reuşit o serie de nouă puncte şi Timişoara a preluat din nou conducerea. Avantajul de un singur punct, 65 – 66 nu a fost îndeajuns pentru a-i speria pe ardeleni.

Avantajul a fost ulterior de partea U Cluj până la finalul timpului regulamentar. BCM a egalat, la 79, şi s-a ajuns la prelungiri.

Universitatea Cluj a dovedit mai multă stăpânire de sine şi a fost mai bună în cele cinci minute de prelungiri. După un total de cinci reprize ei s-au impus, la un scor de 95 – 84

Constantul Zlatko Jovanovic a fost şi de această dată cel mai bun marcator pentru Timişoara, de această dată cu 20 de puncte. Garry Galimore a avut 16 puncte, iar Popescu 12.