BC Timisoara recupereaza puncte dupa victoria de la Giurgiu

De M. Hoster
BC Timişoara reuşit să-şi asigure o victorie
BC Timişoara a plecat la Giurgiu cu gând de victorie, dar cu gândul la un meci dificil, la o echipă incomodă. La final a ieşit bine, echipa fanion a Timişoarei a reuşit să-şi asigure o victorie, după un forcing bun de final: 68 – 79 (11 – 25, 20 – 23, 19 – 8, 18 – 23).

Cine ar fi văzut prima parte a partidei de marţi seara de la Giurgiu putea fi sigur de victoria oaspeţilor. Totuşi, după un tipic văzut deja de mai multe ori în acest sezon, BC Timişoara joacă excelent prima parte, urmează o cădere şi un forcing de final, de cele mai multe ori finalizat cu succes.

Evoluţia scorului a urmat exact acest tipar. Primele două sferturi au aparţinut bănăţenilor, primul categoric: 11 – 25, 20 – 23. Atunci a fost atinsă şi cea mai mare diferenţă de scor: 41 – 21 pentru oaspeţi. A urmat al treilea sfert slab, 19 – 8, şi o ultimă parte în care Timişoara s-a impus. Girgiuvenii au reuşit să se apropie periculos de BCM, au şi condus, dar pe final elevii lui Srdjan Jovanovic au reuşit să-şi revină şi să câştige la 11 puncte diferenţă.

Cel mai de succes marcaror a fost Sarovic de la BCM, cu 23 de puncte dintre care patru lovituri de trei puncte. Proaspăt devenit tătic, Djerasimovic a fost al doilea cu 22 de puncte.