BCM Danzio Timisoara a pierdut la 60 de puncte returul sferturilor Cupei Romaniei

De M. Hoster
BCM Danzio Timisoara a pierdut in fata fetelor de la CSM Târgovişte
După cum era de aşteptat, BCM Danzio a luat bătaie şi în cea de a doua partidă a sferturilor de finală ale Cupei României la baschet feminin. Scorul întâlnirii a fost unul mai mult decât categoric, gazdele de la CSM Târgovişte distrându-se cu timişorencele: 105 – 45.

BCM Danzio Timişoara s-a dus la Târgovişte în postură de victimă sigură. Iar scorul celor două zile de sferturi de finală ale cupei au dovedit-o. Dacă marţi în partida “tur”, desfăşurată tot la Târgovişte a fost 97 – 40 pentru gazde, miercuri situaţia a fost şi mai drastică. Diferenţa a fost chiar şi mai mare, mai precis de 60 de puncte…

CSU Târgovişte s-a impus cu un categoric 105 – 45, pe reprize 28 – 8, 24 – 15, 24 – 8, 29 – 14. La asemenea diferenţă este clar pentru toată lumea că meciul a mers într-o singură direcţie, diferenţa de puncte de pe tabelă mărindu-se constant.

De la gazde cele mai multe puncte au aparţinut lui Walker, 22, în timp ce la Timişoara Biljana Pesovic a fost cea mai bună, cu 16 puncte, urmată de Blănaru, cu 12.