BCT si-a luat avant pentru duelurile din Eurochallenge

De Cristian Onaca
BC Timisoara
BC Timişoara a câştigat duelul cu BCMU Piteşti, 82-76, aceasta fiind prima victorie a „leilor” din cele trei dispute directe din 2012. Partida de joi seara a reprezentat ultimul test pentru ambele echipe înaintea debutului din 6 noiembrie în grupele FIBA Eurochallenge.

Leii din Banat au ajuns la patru victorii şi două înfrângeri în Liga Naţională de baschet masculin. Elevii lui Predrag Badnjarevic au bifat al patrulea succes stagional joi seara, pe parchetul sălii Constantin Jude, 82-76. Alb-violeţii timişoreni i-au învins pe alb-violeţii piteşteni după un joc decis abia în ultimele secvenţe.

Mai mult cu gândul la debutul în cupele europene, cele două echipe nu au reuşit o evoluţie extraordinară. În faţa a 1.000 de spectatori, BCT şi BCMU au încheiat jocul cu statistici modeste. Procentul aruncărilor de 3 puncte a fost de 20% în ambele tabere.

Oaspeţii au început mai bine şi după primele zece minute aveau deja un avantaj important, 18-25. Situaţia s-a schimbat în sfertul doi, 31-19 pentru BCT şi la pauza mare bănăţenii erau în avantaj cu 5 puncte.

Sfertul al treilea a aparţinut din nou argeşenilor, care cu 21-16 au refăcut egalitatea. În ultimele zece minute s-a mers cap la cap, finalul fiind influenţat şi de faptul că oaspeţii au pierdut 3 jucători importanţi pentru câte 5 greşeli personale. S-a încheiat 82-76 şi BCT are un moral excelent pentru următorul joc, cel din FIBA Eurochallenge.

Căpitanul Robert Sarovic a fost cel mai bun om al gazdelor, cu cele 18 puncte şi 7 recuperări. „Azi am fost eu cel mai bun, la meciul următor va fi altul. Avem un lot cu jucători valoroşi şi important este să câştige echipa. Avem 4 victorii şi 2 eşecuri, este acceptabil. Se putea mai bine, dar şi mai rău. Este însă doar abia începutul unui sezonul lung şi este timp suficient ca să ajungem acolo unde vrem. În meciul de azi am sperat la o victorie mai clară, dar nu e uşor să joci împotriva celor din Piteşti şi până la urmă importantă este victoria”, avea să spună la final căpitanul.

„Noi am încercat să învingem azi şi am jucat bine în prima parte. Se putea mai mult dar am pierdut 3 jucători în ultimele minute şi am ajuns să joc cu un 5 cu care nici nu mă gândeam să mă antrenez. Ne-a şi lipsit un jucător important, aşa că era greu în aceste condiţii să rezistăm în faţa Timişoarei”, a punctat antrenorul Piteştiului, Tudor Costescu.