Bianca Benea, pe locul 2 la Cupa Engarde UNEFS

De Gavril Nutiu
Nicolae Ille şi Bianca Benea (în stânga)
Sportiva Bianca Benea, legitimată la CSM CSŞ LPS Bihorul (antrenor Nicolae Ille), s-a situat pe locul secund la Cupa Engarde UNEFS, în proba feminină de spadă senioare.

Competiţia s-a desfăşurat la Sala Floreasca din Capitală şi a reunit la start un număr de 53 de sportivi, la masculin şi feminin. Spadasina noastră, aflată încă la vârsta junioratului, a fost învinsă în finală de Raluca Sbârcia (CS U Craiova), o sportivă mult mai experimentată.

Alte sportive orădene participante la concurs au obţinut următoarele clasări: Claudia Năboiu, locul 5; Adela Danciu, locul 9; Andreea Tufan, locul 19.

În proba masculină de spadă, CSM Oradea a avut doi reprezentanţi, care au încheiat departe de podium: Valentin Popa, locul 13, respectiv Robert Csordas, locul 26. Concursul a fost câştigat de Mario Perşu (CS U Craiova).