Bianca Moise, învingătoare la Arad

De Gavril Nutiu
Bianca Moise şi antrenoarea Ina Danciu
Disputat la baza sportivă UTA Arad, turneul naţional de tenis dotat cu Cupa Rotary a prilejuit câteva rezultate remarcabile pentru tenismenii orădeni prezenţi la competiţie.

Astfel, Bianca Moise (Voinţa Oradea) s-a impus la categoria 12 ani fete. Ea şi-a învins cele trei adversare de la turneul final de patru al categoriei, după cum urmează: 6-0, 6-0 cu Alexandra Zsiros, 6-0, 6-0 cu Vanessa Ziros (ambele de la Metalul Salonta), respectiv 1-6, 7-5, 6-4 cu Alexia Mănescu (UTA Arad). Aflată la primul său triumf într-un turneu naţional, Bianca Moise este pregătită de antrenoarea Ina Danciu, fostă jucătoare consacrată a CS Voinţa. Un rezultat bun a obţinut Teszári Zoltán (Sănătatea Oradea, antrenor Boros Imre), situat pe locul secund la categroia 12 ani băieţi. La rândul său, Anamaria Şerfezi s-a clasat pe locul 4 la categoria 14 ani fete.