Bihorul a surclasat Clujul

7Comentarii
Selecţionata Bihorului a făcut o demonstraţie de forţă în derby-ul cu echipa Clujului, într-un meci contând pentru Campionatul Naţional under 16, ambele formaţii fiind neînvinse.

Bihorenii au câştigat fără emoţii cu scorul de 4-1, rezultat consemnat încă din prima repriză. În fapt, primele 40 de minute s-au jucat cu preponderenţă în jumătatea clujeană, iar după primul sfert de oră au început să curgă şi golurile în poarta lui Ciot.
Brumaru a deschis scorul cu un „şpiţ” din şase metri (16), iar tot el putea majora diferenţa însă şutul său a fost respins în corner. Din faza care a urmat s-a făcut 2-0: Roman a centrat şi Szilagy a punctat cu o lovitură de cap (22).

O frumoasă acţiune a lui Nichita încheiată cu un şut la colţul lung a făcut ca scorul să devină 3-0 (29). Clujenii au avut o zvâcnire şi Codorean a redus din diferenţă cu o lovitură de cap (33), iar în ultimul minut al primului mitan Brumaru a centrat, mingea a căzut în careu şi Ciobriş a taxat lipsa de reacţie a fundaşilor adverşi şi a „înţepat” balonul în plasă.

După pauză, bihorenii au mai redus motoarele, dar au ştiut să-şi conserve avantajul.

Antrenorii Vig Zoltan şi Halasz Laszlo au mizat pe Trip (’65 Caciora) – Tolan, Samuilă, Bacter, Ilieş, Brumaru, Ciobriş (’50 S. Bogdan), Al. Roman (’67 Botiş), Szilagyi (’54 Chiş), Nichita, C. Şipoş (’56 Lengyel).

Următorul meci al bihorenilor este programat în 21 octombrie, pe teren propriu, cu selecţionata Sălajului.