Bilanţ fructuos la CS Stephany

ORADEA – Clubul de Dans Sportiv Stephany, condus de soţii István şi Noémi Tóth, a obţinut prin sportivii săi un total de 43 de clasări pe podium la competiţii interne şi internaţionale.

Trei titluri de campioni naţionali la clasa D 16-18 ani, la clasa C 16-18 ani, respectiv la clasa C 19-35 de ani; două titluri de vicecampioni naţionali la open latino 16-18 ani, respectiv la clasa D standard 19-35 ani; 16 medalii de aur, 11 de argint şi 13 de bronz la diverse competiţii, desfăşurate la Oradea, Bucureşti, Braşov, Sibiu, Bistriţa, Reghin, Mediaş, Ljubljana, Viena, Kistelek, Ujgorod, velke Kapusany, Roznava, Banska Bistrica, Preszov, Poprad.

Cele mai bune rezultate au fost înregistrate de perechea Cseke Zsolt – Lavinia Ghilea, vicecampioană naţională, care a participat la Campionatul Mondial pentru tineret la secţiunea dansuri latino-americane, disputat în Slovenia, unde s-a clasat pe locul 28 dintr-un total de 75 de perechi înscrise în concurs.

CS de Dans Sportiv Stephany a obţinut două premii la Gala dansului sportiv românesc, pentru titlurile de campioni, respectiv pentru organizarea primei ediţii a Varadinum Dance Festival 2006 – IDSF Open Latino. De asemenea, István Tóth a fost ales în funcţia de preşedinte al Uniunii dansatorilor profesionişti din România.