Bîrză a marcat golul victoriei pentru FC Bihor

3Comentarii
FC Bihor a câştigat primul meci amical disputat în Italia, în cadrul cantonamentului de la Chianciano Terme. Orădenii au dispus cu 1-0 (0-0) de echipa de amatori Hinter Reggio (Serie D), care a substituit-o pe FC Catanzaro adversara iniţială.

Unicul gol a fost înscris de nou venitul Dacian Bîrză în minutul 51, când a reluat în plasă mingea trimisă de Copil dintr-o lovitură liberă din lateral. „Pentru noi a fost un antrenament bun, în care am încercat să vedem acumulările fizice şi tactice. În afara golului ne-am mai creat trei ocazii bune de a marca. Hinter Reggio a fost un adversar bun pentru momentul actual al pregătirilor”, ne-a declarat antrenorul Gheorghe Ghiţ.
În prima repriză au evoluat Fildan – Toc, Muscă, Sg. Oltean, Tegzeş – Chiş, M. Deaconescu, Coroian – Fl. Pop, Benţe, Sorian. Din minutul 46: Bartos – Ţoca, Sg. Oltean, Ianchuk, Lupu – D. Copil, Danci, Sulea – Bîrză, Varga, Markus.