Blake si Berdych, in turul doi la Halle

Americanul James Blake si cehul Thomas Berdych au pasit cu dreptul la Gerry Weber Open de la Halle, al doilea turneu pe iarba din aceasta saptamana.

Blake a avut o misiune dificila cu tanarul american Sam Querrey, pe care l-a invins in trei seturi, cu 4-6, 6-4, 6-3, dupa ce acesta a condus cu 4-3 in setul secund.

“Sunt bucuros de felul in care am evoluat in al treilea set ajutandu-ma de serviciu. M-am simtit bine pe iarba anul trecut si sper sa confirm si in acest sezon”, a declarat dupa meci Blake.

Intr-o alta partida din primul tur al tabloului de simplu, cehul Thomas Berdych, finalist in 2006, l-a invins pe germanul Nicolas Kiefer, cu 6-4, 7-6 (3), acesta din urma revenind in circuit dupa o pauza de un an. Castigator in 1999 la Halle, Kiefer i-a pus probleme lui Berdych in setul secund, dar lunga absenta si-a spus in final cuvantul.