Borbely a făcut diferenţa

ORADEA – Puţinii spectatori care au înfruntat frigul pentru a urmări la lucru cele două echipe bihorene au fost delectaţi cu două reprize diametral opuse. Pe cât de aprige au fost primele 45 de minute, pe atât de anostă a fost repriza a doua.

La fel ca în partida de sâmbătă cu o altă divizionară D, Crişul Aleşd, FC Bihor s-a impus spre finalul partidei cu Luceafărul Oradea, prin golurile reuşite de Borbely şi Mangra. Liderul Diviziei D a practicat un joc bun în special în primele 45 de minute ale meciului, când a avut şi cele mai mari ocazii de a înscrie, ratate însă de Galea, Ciuciu şi Gligor. FC Bihor a replicat steril prin Codoban, care a trimis în picioarele portarului Szabo în chiar debutul meciului. Robert Iacob (’40) salvează prima repriză pentru „roş-albaştri” şi înscrie dintr-o lovitură liberă executată inteligent, de la 30 de metri lateral stânga, peste zid.

Desprindere spre final

Fotbaliştii antrenaţi de Sorin Todea egalează imediat după revenirea de la vestiare, când şutul lui Cuc (’47) este deviat de Muscă în portarul Lazea, pentru ca apoi mingea să fie scoasă de dincolo de linia porţii. După marcarea golului, fotbaliştii oaspeţi nu au mai contat în atac, preferând să ţină de scorul înregistrat în acel moment pe tabela de marcaj. Nou intratul Csaba Borbely (’70) revigorează atacul „roş-albaştrilor” şi după ce îi creează câteva ocazii lui Lukacs, ratate însă de acesta, înscrie printr-un şut din 14 metri după un un-doi cu Ember. Cu şase minute înainte de final, Mangra trimite un şut puternic din marginea careului şi stabileşte scorul final la 3-1.

Au jucat echipele:

FC Bihor: Fildan – Mişuriac, Pătraşcu, Muscă, Seroni – Balea, Achim, Oros, Codoban – Andor, Iacob. Au mai intrat: Bugiu, Lupo, R. Pocian, Mangra, Ember, Borbely, S. Ban, Lukacs, Magda, Indrieş, Makkai. Antrenori: Viorel Abrudan şi Florin Farcaş.
Luceafărul: Szabo – Jude, Pătulea, Gligor, Ghilea, Grosu, Hora, Pop, Ciuciu, Galea, Cuc. Au mai intrat: Goia – Cr. Oros, S. Pocian, Grecu, Lemak, Crăciun, Chirilă. Antrenori: Sorin Todea şi Ovidiu Lazăr.

Partida a fost arbitrată de Laurenţiu Danşa, asistat la cele două tuşe de Dorin Mudura şi Cristan Nagy.