Brazilia a castigat Copa America

Brazilia a castigat pentru a doua oara consecutiv Copa America, dupa un categoric 3-0 in fata rivalei Argentina, intr-un meci in care superstarurile Lionel Messi si Carlos Tevez nu au stralucit.

Argentina era considerata favorita inainte de startul acestei partide, insa debutul meciului a fost unul surprinzator. Jucatorul lui Mircea Lucescu de la Sahtior Donetsk, Elano, l-a lansat in adancime pe Julio Baptista, acesta a preluat exact si a sutat puternic sub bara lui Abbondanzieri si a adus-o pe Selecao in avantaj.

Replica argentinienilor a venit rapid. In urma unei centrari de pe partea stanga, Veron i-a asezat mingea cu capul lui Riquelme, insa torpila acestuia a zguduit bara transversala a portii lui Doni.

Dupa un inceput promitator de partida, meciul s-a stins incet-incet, urmatoarea ocazie de gol venind in minutul 35, cand Riquelme a sutat de la 18 metri, extrem de bine, insa Doni a facut o parada de zile mari si a respins in corner.

Cu cinci minute inainte de pauza, Dani Alves, intrat pe teren in locul accidentatului Elano, a centrat de pe partea dreapta, iar capitanul si jucatorul cu cele mai multe selectii din nationala Argentinei, Roberto Ayala, a deviat balonul in propria poarta, iar argentinienii au intrat cu un handicap de doua goluri la pauza.

Partea secunda a avut cam aceasi desfasurare ca si prima. Argentinienii s-au aflat la carma jocului, au beneficiat de o multime de lovituri libere, insa brazilienii au lovit pe contraatac. Dupa o ocazie la care fundasii brazilieni au respins la sacrificiu, Argentina a primit cel de-al treilea gol, cand dupa un contraatac fulger Robinho a dat o pasa geniala pe culoar, iar Dani Alves a sutat din prima, din unghi, si a majorat diferenta de pe tabela de marcaj.

Cu zece minute inainte de final, Argentina a reusit sa inscrie, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. In continuare, Brazilia a continuat sa contraatace, Vagner Love ratand doua bune ocazii de gol spre finalul meciului.

Selectionerul Dunga a dorit sa le faca o retragere de gala lui Vagner Love si Robinho si i-a scos de pe teren in finalul meciului, iar Brazilia a castigat pentru a doua oara consecutiv finala Copa America, cu scorul 3-0.

Brazilia: 12. Doni – 6. Gilberto, 3. Alex, 2. Maicon, 4. Juan – 19. Julio Cesar Baptista, 5. Mineiro, 17. Josue, 7. Elano – 11. Robinho, 9. Vagner Love

Argentina: 1. Roberto Abbondanzieri – 2. Roberto Ayala, 6. Gabriel Heinze, 15. Gabriel Milito, 8. Javier Aldermar Zanetti – 19. Esteban Cambiasso, 14. Javier Mascherano, 10. Juan Riquelme, 20. Juan Sebastian Veron – 18. Lionel Messi, 11. Carlos Alberto Tevez.