Brazilia invinge la limita Ghana

SUEDIA – Reprezentativa Braziliei a invins cu 1-0 Ghana, intr-un amical disputat la Stockholm, Suedia. Singurul gol al partidei a fost marcat de Vagner Love, in minutul 17.

Brazilienii au continuat seria meciurilor din Suedia si dupa ce sambata s-au distrat cu Chile, marti seara au inceput mai greu partida cu Ghana. Kaka a avut prima sansa a meciului, dar sutul sau a tintit bara transversala si mingea a fost trimisa in corner de Addo.

Ronaldinho a executat un corner in minutul 17 si in urma unei balbaieli in careul ghanez, Vagner Love a reusit sa introduca balonul in poarta.

Tachie-Mensah a incercat sa aduca egalarea pentru ghanezi, dar Julio Cesar a fost atent si a retinut.

Ghana a inceput bine repriza a doua si dupa o combinatie intre Draman si Kingston, sutul ultimului a fost din nou aparat de Julio Cesar.

Draman a primit cartonasul galben in minutul 72 pentru un fault la Daniel Alves si dupa numai sase minute a vazut si cel de-al doilea galben, iar ghanezii au ramas in zece.

Ronaldinho, Kaka si Robinho au creat pericol la fiecare atingere de balon, dar acest lucru nu s-a simtit si pe tabela de marcaj, iar scorul final a fost 1-0.

Brazilia: Júlio César; Ilsinho (Daniel Alves, Dudu Cearense), Lúcio, Juan, Kléber, Mineiro, Gilberto Silva (Josué), Robinho (Diego), Kaká (Elano), Ronaldinho; Vágner Love (Ricardo Oliveira)
Coach: Dunga

Ghana: Richard Kingson; Paintsil, Dickoh, Mensah. Sarpei (Arthur), Laryea Kingston (Kumordzi), Annan, Eric Addo (Boateng), Muntari, Draman, Asamoah Gyan (Tachie-Mensah)
Coach: Claude LeRoy

Teren: Råsunda stadium, Stockholm (Suedia)

Arbitru: Peter Frojdfelt (Suedia)