Burdujan semneaza locul 1

Rapid a fost invinsa miercuri seara la Stuttgart, insa scorul de 2-1 a ajutat-o sa termine grupa pe locul 1. Unica reusita a feroviarilor a fost a lui Burdujan, intrat in repriza secunda.

Stuttgart-Rapid a fost un meci jucat la las, ambele echipe fiind calificate. Miza era clasarea finala in grupa.

Meciul a inceput prin doua decizii in defavoarea romanilor. De doua ori arbitrul asistent a semnalizat doua pozitii inexistente de offside pentru Rapid.

A urmat un gol al lui Stuttgart, venit dupa greseala lui Maftei si apoi a portarului Minca. Gaol-keeperul lui Rapid a fost probabil prins de o criza de sciatica, s-a aplecat dupa minge fara a putea sa o ia in brate, in careu. A oferit-o insa lui Gomez, aflat ca un vultur la recuperare, care a multumit in gand si a deschis scorul.

Acelasi Minca poate fi considerat partial vinovat pentru golul al doilea al germanilor. Poate sutul lui Gomez se putea macar devia. Nu a fost sa fie, iar Rapid era condusa cu 2-0, scor la care echipa lui Lucescu junior termina grupa pe locul 3.

Destinul a fost schimbat de Burdujan. Intrat in repriza a doua, Burdujan si-a dat cu stangul in dreptul la prima actiune in care a atins mingea, insa imediat apoi a prins un sut de senzatie si a marcat. De remarcat si lupta sa pentru minge, in faza golului.

Rapid termina grupa G pe primul loc, urmat de Sahtior si Stuttgart, echipe care merg in 16-imile Cupei UEFA.