Calificare de infarct pentru Steaua

CONSTANŢA – Steaua Bucuresti s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce a trecut de Otelul Galati in urma executarii loviturilor de departajare, joi seara, la Constanta.

Scorul dupa 90 de minute a fost 2-2 (cate un penalty pentru fiecare echipa), dupa 120 de minute a fost 3-3, iar la loviturile de departajare Steaua nu a ratat nimic, pentru ca Andrey Nazario sa apere o executie a galatenilor semnand totodata calificarea echipei sale.

Cele doua echipe au oferit un meci spectaculos, interzis cardiacilor. Jucatorii Stelei s-au mobilizat pentru victorie si pentru o calificare prin care Olaroiu ramane in viata.

Fortat de suspendari si accidentari, Cosmin Olaroiu a inceput partida cu o formula inedita in aparare, jucand cu Saban, Goian, Baciu si Nesu. Lipsa de omogenitate a celor 4 jucatori s-a simtit pe durata primei reprize.

Steaua a inceput mai bine meciul, si se parea ca va obtine o calificare usoara. Ovidiu Petre a ratat in minutul 4, cand in urma unei balbaieli in careul otelarilor mingea a ajuns la el, dar sutul a fost foarte bine retinut de Vitca. In minutul 9, Nicolita ii ofera o centrare excelenta lui Iacob, dar Vitca scoate mingea din vinclu.

Din minutul 15 a inceput dezastrul pentru Steaua.

La doar 10 luni de la meciul din Cupa Uefa cu Middlesbrough, Steaua a aratat ca o “echipa” de 11 oameni care s-au vazut pentru prima data. Nesu il scoate din offside pe Szekely, acesta scapa singur cu Andrey, dar portarul brazilian, in premiera titular intr-un meci oficial, scoate excelent cu piciorul.

Dupa numai 2 minute, acelasi Nesu este depasit extrem de usor de Szekely, dar Andrey salveaza din nou. Inevitabilul s-a produs in minutul 21.

Nesu, ramas probabil cu gandul la Bologna, este depasit foarte usor de Szekely, mingea este centrata in careu, Goian da pe langa minge, balonul ajunge la Sik, care il executa pe Andrey. 1-0 pentru Otelul.  In minutul 25, Saban, in postura de fundas stanga,  respinge excelent din fata lui Giurgiu.

Nesu a fost din nou aerian al aceasta faza. Steaua nu a putut sa pastreze mingea mai mult de 10 secunde in acest interval. Peste 10 minute, galatenii au din nou o sansa de a inscrie, dar Andrey iese mult din careu si blocheaza. S-a produs o faza demna de cascadorii rasului.

Balonul respins de Andrey a ajuns la Nesu, care in loc sa degajeze hotaraste sa-i paseze portarului, desi acesta se afla iesit la 25 de metri de propria poarta. Exasperat de gafele lui Nesu, Olaroiu hotaraste sa-l schimbe pe acesta cu Coman, in minutul 36. Nesu nu a parut prea afectat de aceasta schimbare, razand continuu la iesirea de pe teren.

Dupa intrarea lui Coman, Steaua a inceput sa-si revina, iar sutul lui Paraschiv din minutul 40, a fost parat excelent de Vitca. Iacob a avut sansa egalarii in minutul 42, dar lovita sa de cap a fost respisa in bara de Vitca.

La pauza, Olaroiu l-a schimbat pe Cristocea cu Bostina, schimbare ce a adus un mare plus in jocul Stelei. Jocul bun al Otelului a continuat si in repriza a doua, pressingul lor agasant punandu-le mari probleme jucatorilor Stelei.

In minutul 54, Thereau deviaza pana la Ovidiu Petre, acesta ramane singur cu Vitca, dar sutul sau trece putin pe langa poarta. In minutul 62, Steaua a reusit egalarea. Paraschiv, aflat la mijlocul terenului, trimite o diagonala pana la Bostina, care ii centreaza lui Nicolita, iar acesta inscrie cu o lovitura de cap bine plasata.

In minutul 67, sudcoreeanul Kim incearca sa-l lobeze din unghi pe Andrey, dar portarul brazilan retine in doi timpi. Peste 2 minute, in urma unei neintelegeri intre Andrey si Goian, brazilianul degajeaza gresit, dar sutul lui Jula de la 40 de metri trece pe langa poarta.

Andrey s-a revansat, si in minutul 73 a scos excelent sutul lui Kim. In minutul 78, Banel Nicolita este tinut in careu, iar Balaj acorda penalty. Decizie corecta a arbitrului din Baia-Mare. Bostina inscrie din penalty, in urma unei executii cu sange rece.

Badea a ratat in minutul 81 golul distantarii pentru Steaua, Vitca respingand in corner. In minutul 93, in urma unei tineri reciproce in careul Stelei, arbitrul Balaj acorda penalty pentru Otelul, iar Daniel Stan inscrie. Decizie extrem de dubioasa a arbitrului, care probabil a crezut ca e vreun bonus la diurna in cazul in care se ajunge la prelungiri.

In prelungiri, Andrey a gresit copilareste in minutul 91, dar tot el a intervenit excelent si si-a rascumparat greseala. Bostina a luat o actiune frumoasa 3 minute mai tarziu, a driblat 4 adversari, dar sutul sau din unghi a fost retinut de Vitca. In minutul 103, Boghiu prinde un sut de zile mari, si o aduce pe Otelul in avantaj.

Scorul n-a ramas prea mult timp nemodificat pe tabela de marcaj, deoarece  in minutul 108, Ovidiu Petre a prins un sut din voleu care l-a lasat fara reactie pe Vitca. In minutul 118, Gigel Coman i-a dat emotii lui Vitca, dar sutul sau de la 30 de metri a trecut pe langa poarta. Meciul s-a terminat nedecis si dupa cele 2 reprize de prelungiri, iar calificarea s-a jucat la loviturile de la 11 metri.

Au inscris:
Steaua: Gabriel Bostina, Banel Nicolita, Gigel Coman, Vali Badea, Cyrill Thereau
Otelul: Daniel Stan, Gabriel Paraschiv, Gheorghe Boghiu, Ianos Szekely

Au ratat:
Steaua:
Otelul: Ramses Gado (sut aparat de Andrey)

Scor final: 8-7 pentru Steaua, iar echipa bucuresteana merge in semifinalele Cupei Romaniei, dupa un meci de infarct!

Au evoluat urmatoarele formatii:

Steaua: Andrey – Saban, Goian, Baciu, Nesu (’36 Coman) - Nicolita, Paraschiv  Ov. Petre, Cristocea (’46 Bostina), – Iacob (’77 Badea), Thereau.
Antrenor: Cosmin Olaroiu.

Otelul: Vitca – Semeghin (’90 Boghiu), Nogo, Baciu, Gado – Sik, G. Paraschiv, Labukas (’98 Craciun), Szekely – Jula (’71 Stan), Giurgiu.
Antrenor: Petre Grigoras.