Calificare istorica pentru AS Roma si Chivu

AS Roma, cu Cristi Chivu integralist, a castigat in deplasarea de pe Stade Gerland cu 2-0 impotriva lui Lyon, si s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Cristi Chivu a fost printre cei mai buni oameni de pe teren, si a contribuit la primul gol marcat de Totti.

AS Roma a reusit o victorie istorica, pe terenul unei echipe care nu mai pierduse acasa de aproape 5 ani. Ultima infrangere suferita pe teren propriu de Lyon a avut loc pe 30 Octombrie 2002, cand Lyon s-a impotmolit de echipa la care Chivu juca la acea vreme, Ajax Amsterdam. In aceasta partida, Cristi Chivu a fost folosit ca fundas stanga de catre Luciano Spalletti.

Dupa ce in meciul tur cele doua formatii au terminat la egalitate 0-0, francezii porneau ca favoriti in aceasta partida. Spre deosebire de calculele hartiei, AS Roma a inceput mai bine partida si a avut un gol anulat pe nedrept, in minutul 6, la un presupus fault in atac a lui Totti.

In minutul 13, Taddei a scapat spre poarta lui Coupet, dar tusierul a ridicat eronat fanionul si l-a oprit dintr-o pizitie buna. Prima sansa pentru Lyon, a venit in minutul 15. Juninho a executat un corner, mingea a ajuns la Govou, dar lovitura sa de cap a trecut pe langa poarta.

In minutul 22, lovitura de teatru pe Stade Gerland. Chivu il lanseaza excelent pe Tonetto, acesta ii centreaza lui Totti, iar acesta profita de greselile din defensiva lyoneza, si inscrie cu capul. 1-0 pentru Roma, iar francezii erau nevoiti sa traga tare pentru a se califica.

Doni a avut o interventie buna in minutul 39, cand l-a oprit pe Squaillaci sa aduca egalarea pentru Lyon. In minutul 44, Mancini l-a ridiculizat pe Réveillère, si a inscris un gol superb. Roma era ca si calificata in sferturile de finala!

La pauza, Gerrard Houlier a facut doua schimbari, si i-a introdus pe Kallstrom si Govou, in locul lui Diarra si Wiltord. Sutul lui Juninho din minutul 51 a fost respins in corner de Doni, si acelasi Doni a intervenit miraculos, blocandu-l pe Kallstrom.

In minutul 81, Cris l-a lovit pe Chivu, romanul a inceput sa sangereze, dar arbitrul n-a vazut faza si Cris a scapat nepedepsit. Chivu si-a reluat locul in defensiva cateva minute mai tarziu. In prelungirile partidei, Pizzaro este eliminat pentru trageri de timp, dar nu a mai contat. AS Roma a castigat cu 2-0 si merge in sferturile de finala!

Echipele de start:
Lyon: Coupet – Réveillère, Abidal, Squillaci, Cris – Tiago, Diarra, Juninho – Fred, Govou, Malouda

AS Roma: Doni – Cassetti, Tonetto, Mexes, Chivu – De Rossi, Pizarro, Perrotta – Taddei, Mancini, Totti

Celelalte formatii calificate in sferturi sunt Liverpool, Chelsea si Valencia.