Calificare nebuna pentru Olanda

Olanda s-a calificat pentru a doua oara consecutiv in finala Campionatelor Europene de Tineret dupa ce a eliminat Anglia la loviturile de departajare cu 13-12.

Dupa 90 de minute de joc, meciul se terminase 1-1, olandezii reusind egalarea in minutul 89.

Olandezii au inceput mai bine meciul, punand presiune pe defensiva englezilor inca din primul minut. In minutul 15, Drenthe a centrat, Huge a lovit balonul care s-a dus in mana lui Hoyte, aflat in suprafata de pedeapsa, dar arbitrul a lasat meciul sa continue.

Olanda a continuat atacurile si in minutul 25 Pieters l-a lansat in adancime pe Rigters, aceasta i-a oprit mingea cu pieptul lui Babel, dar portarul Carson a parat sutul vedetei de la Ajax. In ciuda cursului jocului, Anglia a preluat conducerea in minutul 38. Leroy Lita l-a driblat pe Ron Vlaar si l-a invins pe Waterman cu un sut frumos.

La trei minute dupa pauza, Ashley Young a fost faultat in apropierea careului olandez de catre Vlaar, iar acesta a primit cartonas galben. Lita a executat lovitura libera, a sutat bine, Waterman era batut, insa mingea a fost peste poarta. Gazdele turneului final puteau egala in minutul 58, dar sutul lui Maduro a fost aparat excelent de Carson, mingea a ajuns la Rigters, insa Stephen Taylor s-a aruncat la sacrificiu si a oferit corner pentru olandezi.

Din acest moment, Anglia a preferat sa se apere la 30-40 de metri de Carson si au reusit acest lucru, olandezii neavand nici o ocazie importanta pana in mintuul 89, cand gazdele au reusit egalarea. Fundasul englez Taylor era cazut in careul de sase metri, insa olandezii nu au vrut sa trimita mingea afara si au continuat atacul. Dupa o centrare in careu, Donk a recentrat cu capul, iar Rigters a inscris din foarfeca, desi la cativa metri de el Taylor era inca accidentat. Ce ironie a sortii! In meciul cu Serbia, Anglia a inscris un gol asemanator, cand nu a vrut sa trimita mingea in afara terenului, desi un jucator sarb era accidentat.

Olanda putea obtine biletele pentru finala cu cateva secunde inainte de final. Reo-Coker l-a faultat pe Drenthe la marginea careului de 16 metri, Babel a sutat puternic, insa milimetric peste poarta si s-a ajuns la prelungiri.

In prelungiri, englezii au cedat orice afinitate ofensiva, preferand sa se apere. Cu o defensiva decimata de accidentari, Anglia s-a aparat eroic, profitand poate si de lipsa de idei a olandezilor, care preferau sa arunce in careu fiecare minge. Cele doua reprize de prelungiri s-au incheiat fara nici o ocazie importanta de gol, doar cu o dominare asidua a olandezilor.

La loviturile de la 11 metri am avut parte de un adevarat maraton! Nu mai putin de 32 de lovituri de pedeapsa au fost executate de jucatorii celor doua formatii. Pentru olandezi au ratat Drenche, Kruiswijk si De Ridder, iar pentru englezi au ratat Hoyte, Reo-Coker, Derbyshire si Ferdinand, care a sutat in bara. Olanda merge in finala Campionatului European de Tineret pentru a-si apara trofeul castigat anul trecut. In ultimul act, gazdele competitiei vor intalni castigatoarea partidei Belgia – Serbia.

OLANDA: Waterman, Vlaar (Kruiswijk ’66), Pieters (Janssen ’76), Donk, Zuiverloon, Drenthe, Maduro, De Ridder, Bakkal (Beerens ’58), Babel, Rigters

ANGLIA: Carson, Hoyte, Taylor, Baines (Rosenior ’45), Onuoha, Milner, Noble, Reo-Coker, Nugent (Derbyshire ’78), Young, Lita (Ferdinand ’87)