Calificate la turneul Final Four

ORADEA – Desfăşurat la Sala Sporturilor „Antonio Alexe”, turneul II din cadrul primei faze a Cupei României la baschet feminin a relevat forma bună a echipei CSM Universitatea Oradea, care s-a clasat pe locul al II-lea, după BC ICIM Arad.

Cu toate acestea, formaţia orădeană a obţinut calificarea la turneul Final Four al Cupei, fiind echipa cu cea mai bună linie de clasament dintre cele situate pe locurile secunde în cele trei serii.
Anonimat şi dezinteres
Turneul de la Oradea s-a desfăşurat cu participarea a patru echipe, locul formaţiei Someş Tiger Dej, care nu s-a prezentat, fiind luat de CSU Oradea, o combinată între senioare de la CSM Universitatea şi junioare de la CSŞ CN „Mihai Eminescu”. Deşi a participat „hors-concours”, echipa secundă a Oradiei a făcut o figură frumoasă, reuşind să învingă formaţia CSU Cluj-Napoca. Echipa clujeană s-a prezentat la rândul său cu o echipă de junioare II, făcând practic simplă figuraţie la turneu şi pierzând meciurile cu Aradul şi Oradea I la scoruri astronomice. Faptul dovedeşte încă o dată dezinteresul cu care este tratată Cupa României la baschet feminin. Federaţia ar fi trebuit să nu înscrie în competiţie decât echipele interesate cu adevărat de această competiţie, pentru a evita astfel de situaţii penibile.
Derby cu Aradul
Turneul de la Oradea s-a rezumat practic la întâlnirea dintre CSM Universitatea şi BC ICIM Arad, decisivă pentru stabilirea câştigătoarei seriei. Partida a fost câştigată de echipa arădeană, dar orădencele au oferit o replică dârză, jucând de la egal la egal cu puternica sa adversară. BC ICIM Arad a câştigat primul sfert la o diferenţă de cinci puncte, dar gazdele au revenit în cel de-al doilea, rezultatul la pauză fiind foarte strâns, 41-42. Al treilea sfert a revenit arădencelor, care conduceau cu 58-52 înaintea ultimei reprize, dar orice era încă posibil. Echipa oaspete s-a distanţat însă decisiv în cel de-al patrulea sfert, scor 67-80, tranşând decisiv soarta partidei, pe fondul unei căderi a orădencelor.
Celelalte două serii din prima fază a Cupei României au fost câştigate de Municipal Târgovişte şi Olimpia Bucureşti, pe locurile secunde clasându-se Sportul Studenţesc şi CET Govora. CSM Universitatea a obţinut calificarea la turneul Final Four fiind cea mai bine clasată de pe locurile secunde.