Campioana a fost prea buna: BC Timba Timisoara invinsa pe teren propriu de CSU Ploiesti

De M. Hoster
CSu Asesoft Ploiesti s-a dovedit a fi o nucă prea tare pentru cei de la BC Timba
CSU Asesoft Ploiesti s-a dovedit a fi o nucă prea tare pentru cei de la Timba. Campioana a câştigat marţi seara partida de la “Constantin Jude”, susţinută împotriva gazdelor de la Timba Timişoara. Un scor clar, 69 – 102, cu patru reprize toate câştigate de ploieşteni: 16 – 20 , 13 – 22, 22 – 24, 18 – 36.

Primii care au înscris au fost cei de la Asesoft, Levente Sziarto a înscris două puncte, a urmat Timba cu două reuşite purtând marca americanilor Kikling Stallion şi Huckaby. Au urmat minute bune pentru gazde şi Timba s-a distanţat, la 12 – 7 şi 12 – 9. Au urmat ploieştenii şi aceştia, încet, dar sigur, au început să câştige diferenţă pe tabela de marcaj. Prima repriză s-a terminat cu 16 – 20, un scor relativ strâns, care promitea un meci bun pentru Timba.

Repriza a doua avea să aducă creşterea avantajului pentru campioană, Timba s-a apropiat la un singur punct, la 23 – 24. Ploieştenii au “urcat” până la 25 – 37 după care avantajul a crescut constant. Deşi Timba a avut o repriză a treia mai bună, avantajul ploieştenilor le-a permis acestora să rămână în frunte cu un avantaj considerabil.

Ultima repriză a curs lejer în favoarea oaspeţilor şi scorul final a fost 69 – 102, unul mult mai drastic decât cel din derbi-ul local cu BCM.

Cei mai buni marcatori de la gazde au fost Czmor şi Delvon Johnson, cu 17 puncte, urmaţi de Kikling Stallion cu 15 puncte.