Campionat naţional MAI la Oradea

Pompierii, poliţiştii şi jandarmii, în campionat naţional
Zeci de pompieri, poliţişti şi jandarmi au înotat la Bazinul Olimpic, la campionatul naţional M.A.I. Imagini  Video Video

20 de pompieri (dintre care patru orădeni), 22 de poliţişti (dintre care şase orădeni) şi 15 jandarmi (unul din Oradea) s-au întrecut timp de două zile în înot, la Bazinul Olimpic. Joi şi vineri s-a desfăşurat faza naţională a Campionatului de înot organizat de Ministerul Administraţiei şi Internelor. Au fost prezenţi reprezentanţi MAI, iar vineri dimineaţă, inspectorul-şef al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Bihor, col. Ioan Huluban, a înmânat medaliile, cupele şi diplomele câştigătorilor.

Pe echipe, clasamentul la înot în MAI din anul acesta este următorul: locul I (echipa 1 a Inspectoratului General al Poliţiei Române), locul doi a fost ocupată de echipa Jandarmeriei Române, locul III a fost câştigat de echipa 1 din Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, locul IV a fost atribuit echipei 2 din Poliţia Română, locurile VI şi VII au fost ocupate de echipa 3 (formată şi din orădeni) respectiv 4 de la IGSU.

Locul I

În funcţie de probele din concurs, locul I a fost câştigat la feminin de Simona Axinte (IPJ Bacău, la 50 m liber), Lavinia Brebu (ISU Mehedinţi, 100 m bras). La bărbaţi locul I au primit: Vizireanu Victor Iulian (IPJ Brăila, pentru 200 m liber), Nagy Arthur (IPJ Maramureş, la 100 m liber + 35 ani), Lupu Valentin Andrei (IPJ Prahova, la 100 m liber – 35 ani), Stăncescu Dan (IPJ Prahova, la 100 m bras – 35 ani) şi Satnoianu Marian (IJPF Brăila, la 100 m bras + 35 ani). De reţinut că Satnoianu (cu palmares la această probă) a fost singurul reprezentant al Poliţiei de frontieră şi a dorit atât de mult să participe la concurs încât şi-a achitat el taxele aferente participării.