Campionii, ţinuţi în… şah

REŞIŢA – Handbaliştii reşiţeni au fost foarte aproape de un rezultat favorabil. Pentru că ar fi meritat cel puţin o remiză în confruntarea de la Constanţa. Chiar dacă partenerii de întrecere au o carte de vizită mai bogată, fiind campionii la zi ai handbalului românesc masculin.

Partida s-a desfăşurat sub semnul echilibrului în majoritatea timpului. Reşiţenii au condus în multe momente ale jocului: 4-3 (min. 7), 7-7 (min. 15), 12-10 (min. 22), 14-12 (min. 26). Şi au terminat prima repriză la egalitate, datorită ratării a două atacuri pe final.

După pauză, constănţenii au avut o prestaţie mai constantă, astfel că, în minutul 35, au preluat conducerea pe tabela de marcaj, 17-16, şi nu au mai cedat-o până în final. Nu au putut însă să se detaşeze la mai mult de două goluri.

Cu excepţia ultimelor secunde ale partidei. În minutul 59, aveau un avantaj de un gol, 27-26. Din nefericire pentru elevii antrenorilor Omer Aihan şi Gligore Czari, aceştia au fost nevoiţi să încheie confruntarea în inferioritate numerică şi au cedat la trei goluri diferenţă. În plus, o altă cauză a eşecului U.C.M.R. a fost şi faptul că, în repriza secundă, Pasic a primit cartonaşul roşu pentru proteste (min.46), fiind o pierdere importantă pentru echipă.

Remarcăm prestaţia formaţiei reşiţene în faza de apărare, cu câteva intervenţii salutare ale portarilor Ionescu, Antonaru şi Macri. Din păcate, s-a ratat destul de mult pe atac, uneori din poziţii de singur cu portarul.

U.C.M. Reşiţa : Ionescu, Antonaru, Macri: Irimescu (8 goluri), Pasic (5), Rohozneanu (4), Butulija (4), Tucanu (2), Pârvan (2), Ciubotariu (1), Vaidasigan, Kovacevic, Popescu, Macovei.