Ce revanşă! Luceafărul a câştigat primul meci în deplasare!

Vasile Pop este responsabilul cu golul
Vasile Pop este responsabilul cu golul - © FOTO: OradeaBestPhoto
Al 13-lea meci în deplasare s-a dovedit a fi cu noroc pentru Luceafărul Oradea. După trei remize, bihorenii au reuşit să „spargă gheaţa” la capitolul victorii în deplasare tocmai la Arad, recuperându-şi astfel punctele pierdute în tur cu UTA.

Dacă şi în alte deplasări, „luceferii” au jucat bine, au condus, dar finalmente au fost egalaţi sau chiar învinşi, de data aceasta au avut o evoluţie consistentă pe toată durata jocului. Şi au dat lovitura!

Omul meciului a fost Vasile Pop, responsabilul cu golurile Luceafărului în acest retur. Fostul jucător al Olimpiei Satu Mare s-a încălzit cu două pase excelente, dar Dulca (11) şi apoi Paraschiv (17) nu au reuşit să le fructifice. Rolurile s-au inversat câteva minute mai târziu când Dulca a centrat şi V. Pop a pus latul din 7-8 metri şi mingea a intrat în plasă, în stânga lui Bodea (0-1).

„Dublă” Vasile Pop

Bihorenii şi-au dublat avantajul în minutul 39, după un penalty obţinut de Bebey care a fost împis în careu de Şeroni. A executat V. Pop în stânga portarului şi pentru prima dată în acest campionat „luceferii” au avut avantaj de două goluri în deplasare (0-2).
A fost golul cu numărul 8 pentru Vasile Pop în acest sezon, bilanţ cu care este golgheterul echipei.

Ionuţ Popa a încercat să schimbe ceva prin introducerea lui Stahl şi Popa, însă UTA a fost periculoasă doar la faze fixe. Şeroni a trimis cu capul puţin peste poart din centrarea lui Kanda (52), iar zece minute mai târziu Moga a demonstrat încă o dată că este într-o formă excelentă şi a respins de sub transversală şutul expediat de Kanda de la 22 de metri.

Luceafărul a continut să trimită „săgeţi” în ofensivă, iar în minutul 67 Paraschiv şi apoi Dulca au trecut pe lângă golul trei.
Cu toate schimbările făcute, arădenii l-au pierdut din minutul 71 pe Iuga, căruia i s-a făcut rău şi UTA a continuat în inferioritate.
Gazdele au forţat cu Şeroni (fost jucător la FC Bihor) pe post de atacant central, dar fără succes, în timp ce la cealaltă poartă Paraschiv a obţinut o lovitură de la 11 metri în primul minut de prelungiri. A executat tot el, pe centru, Bodea a respins, mingea a revenit la Paraschiv, care nu a mai ratat ţinta (0-3).

Victorie clară pentru Luceafărul Oradea, care părăseşte locurile retrogradabile şi aşteaptă cu moralul ridicat pe Aerostar Bacău într-un alt duel de „şase puncte” programat sâmbătă 23 martie la Sânmartin.

UTA ARAD – LUCEAFĂRUL ORADEA 0-3 (0-2)
Stadion Motorul. Teren sintetic. Spectatori: 500
A marcat: Vasile Pop 22 şi 39, al doilea din penalty, Daniel paraschiv 90+1 penalty
UTA: Bodea – Iuga, El Hasni, Şeroni, Ciucur – Neagu, Hrezdac (46 Popa) – Costin (46 Stahl, 58 Ivan), D. Miculescu, Kanda – C. Rus. Antrenor: Ionuţ Popa
Luceafărul: Moga – Ciul (83 Preoteasa), Cr. Oros, Yabre, Băican – V. Pop, Prejmerean, Lu Yuefeng, Al. Dulca (77 Mitrică) – Paraschiv, Bebey (68 Luduşan). Antrenor: Cristian Lupuţ
Cartonaşe galbene: Şeroni 39, Kanda 85, Ivan 90+1 / Lu 25, Prejmerean 85
Arbitri: Cristian Codrea (Baia Mare) – Bogdan Dragoș (Făgăraș), Răzvan Soporan (Baia Mare)
Observatori FRF: Viorel Lolea (Reșița), Dan Jiga (Bistrița).