Cei mai buni sportivi

Clasamentul celor mai buni zece sportivi ai CS Crişul în 2005, la sporturi olimpice, se prezintă astfel:

1. Alexandru Nyisztor (scrima)- dublu campion national la individual si pe
echipe, locul I în Cupa României la individual si pe echipe, locul
VII la CN individual de spada, locul II la etapele de Cupa Mondiala de la Berna
si Bratislava

2. Amilian Stanca (box)- dublu campion national la tineret si seniori, la categoria
69 kg

3. Adrian Pop (atletism)- sase titluri de campion national la aruncarea ciocanului
(5) si discului (1), la juniori II, juniori I si tineret; cinci recorduri nationale
la aruncarea ciocanului juniori II în 2005, vicecampion balcanic la aruncarea
ciocanului juniori II; locul IV la CM de juniori, proba de aruncare a ciocanului,
cu 73,16 metri

4. Olimpia Ianc (judo)- vicecampioana nationala de senioare la categoria 48
kg, locul II la Cupa României, participari la turnee de Cupa Mondiala

5. Lorencz Annamaria (haltere)- tripla vicecampioana nationala la junioare
I, tripla medaliata cu bronz la CN de junioare II, tripla medaliata cu bronz
la CN de senioare, toate la categoria 53 kg; locurile I si II la Cupa României,
junioare II

6. Szász Réka (atletism)- campioana nationala la aruncarea greutatii
tineret, vicecampioana nationala la aruncarea discului tineret, medalie de bronz
la CN de senioare la aruncarea greutatii

7. Ioana Matei (judo)- campioana nationala de cadete la categoria 44 kg, participari
la CE de cadete si la concursuri de Cupa Mondiala

8. Denisa Morar (judo) – campioana nationala la cadete 63 kg, medalie de bronz
la CN de senioare 70 kg, participari la CE de cadete si la concursuri de Cupa
Mondiala

9. Bogdándi Gyula (haltere)- triplu viecampion national de juniori II,
triplu vicecampion national de juniori I, locul I la Cupa României juniori
I, locul II la Cupa României juniori II

10. Méhes Alexandru (atletism)- dublu campion national de cadeti la
aruncarea ciocanului

Clasament sporturi neolimpice:

1. Sáhi Gavril si Nagy Anton II (aeromodelism)- dubli campioni nationali
la individual si pe echipe

2. Lengyel Lilla (karate)- dubla campioana nationala la junioare II

3. Szalárdi Kinga (karate)- campioana nationala la senioare open

4. Maria Sumedre (karate)- campioana nationala la junioare II

5. Karácsonyi Zsolt (sah)- doua norme de maestru international

Clasament echipe:

Jocuri sportive:

1. Echipa de polo juniori III (antrenor Ciprian Câmpianu), campioana
nationala
2. Echipa de polo juniori II (antrenor Dorin Sava), medaliata cu bronz la CN
3. Echipa de polo copii (antrenor Eugen Bajenaru), medaliata cu bronz la CN

Sporturi individuale:

1. Echipa de scrima (antrenor emerit Nicolae Ille), campioana nationala
2. Echipa de aeromodele, campioana nationala
3. Echipa de judo (antrenori Emil Morar, Olimpia Ianc), campioana nationala
de cadete
4. Echipa de radio, vicecampioana nationala de seniori
4. Echipa de sah prin corespondenta, locul III la CN de seniori

Gavril Nutiu