„Cel mai slab meci din retur”

23Comentarii
Învincibili în faţa candidatelor la promovare, fotbaliştii orădeni clachează când evoluează în faţa echipelor din coada clasamentului. La fel s-a întâmplat şi la Baia Mare, unde FC Bihor a pierdut cu 1-2.

FC Bihor are probleme când joacă împotriva echipelor aflate cam pe acelaşi calapod. După Mureşul Deva, sâmbătă FC Baia Mare a administrat orădenilor a doua înfrângere din retur, scor 2-1 (2-1). Eşec oarecum de aşteptat după o săptămână în care la Oradea s-a vorbit mai mult de bani decât de fotbal. Totuşi, când pierzi în faţa unei echipe mai necăjite din punct de vedere financiar, care nu a făcut pregătirea de iarnă şi a fost la un pas să nu continue în Liga 2, nu poţi avea prea multe circumstanţe atenuante. FC Bihor a început în forţă meciul şi Sorian a fost aproape de gol la capătul unei acţiuni personale, dar şutul său a trecut puţin pe lângă (3). A urmat şutul bun al lui Iambor scos de Bota, după care ultimul venit în lotul maramureşenilor a deschis scorul. M. Tănasă a şutat cu sete la colţul lung de la 12 metri şi l-a învins pe Fildan (12). Orădenii au revenit în joc la capătul unei faze frumoase: Sorian a pasat pentru Luca în careu, care a fost faultat de Toma şi arbitrul a indicat penalty, iar Iambor a transformat cu siguranţă (1-1).

„Cel  mai slab meci”

Tot prin acelaşi procedeu maramureşenii au trecut în avantaj, penalty-ul fiind acordat după un fault comis de Ţîrca asupra lui Ernszt. Lovitura a fost executată de portarul Bota, un specialist al penalty-urilor.

După pauză, orădenii au căutat egalarea dar nu au reuşit să fructifice situaţiile create, cele mai importante fiind irosite de Luca şi Lukacs în ultimele minute când Bihorul a evoluat în inferioritate.

„Am făcut cel mai slab meci din retur. Din păcate randamentul unor jucători a fost modest. Nu am văzut acel entuziasm din meciurile trecute, unii fiind mai deconcentraţi decât de obicei. Întreaga echipă a suferit pe momentul defensiv al jocului. Era important să nu pierdem acest meci. Am avut mai multe ocazii ca ei, am terminat jocul în jumătatea adversă cu toate că eram în inferioritate şi cred că mai echitabil era un egal. Baia Mare a ştiut să speculeze orice greşeală a noastră. Consider că această pauză în care nu jucăm vine la fix”, afirmă antrenorul Dan Dobai.

FC Baia Mare – FC Bihor 2-1 (2-1)
Stadion Viorel Mateianu. Tere bun. Spectatori: 300
Au marcat: M. Tănasă ’12, Bota ’43 penalty / Iambor ’33 penalty
FC Baia Mare: Bota – Duruş, Cornea, Toma, Hodor – Bichiri, Iaţu, Bumba (’65 Chiorean), Ernszt (’78 D. Rednic) – Feraru (’55 Negrea), M. Tănasă. Antrenor: Ciprian Danciu
FC Bihor: Fildan – Tîrca (’46 Letan), Muscă, Tînc, Tegzeş – Danci, Filip (’63 Chiş) – Iambor, Bundea (’74 Lukacs), Sorian – Cr. Luca. Antrenor: Dan Dobai
Remarcaţii meciului: Bota, M. Tănasă / Sorian
Cartonaşe galbene: Feraru ’13, Toma ’33, Duruş ’80, Cornea ’90 / Tîrca ’43, Tegzeş ’73
Cartonaşe roşii: – / Tînc ’80
Arbitri: Claudiu Ştefănuţi (Bistriţa) – Dan Gabriel (Timişoara) şi Mihai Cantemir (Braşov)
Observatori FRF: Nicolae Florescu (Sibiu) şi Kanyaro Attila (Târgu Mureş).

10 FC Bihor 27 7 11 9 36-35 1 32
11 Minerul Lupeni 26 7 10 9 25-31 -6 31
12 FC Baia-Mare 26 7 10 9 24-30 -6 31
13 Arieşul Turda 25 9 3 13 30-34 -4 30
14 Mureşul Deva 26 8 4 14 23-38 -15 28
15 Jiul Petroşani 24 6 5 13 18-41 -23 23
16 Fortuna Covaci 26 5 4 17 29-51 -22 19
17 Drobeta Tr.Severin 26 5 2 19 12-55 -43 17
18 CFR Timisoara 0 0 0 0 0-0 0 0