Cele mai violente incidente din istoria sportului

Sportul are darul de a strange la un loc grupuri uriase de oameni – cu scopul nobil de a incuraja echipa sau sportivul favorit. Din cand in cand, se intampla insa ca unii suporteri sa uite acest lucru, iar sprijinul acordat echipei sa se transforme in incidente violente, cu urmari dintre cele mai neplacute. Iata sase dintre ele:

1. A.C. Milan vs. Inter Milano

In aprilie 2005, in meciul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor dintre A.C. Milan si Inter Milano – partida arbitrată de Markus Merk, lucrurile au luat o intorsatura neasteptata. Dupa ce in tur AC Milan castigase, iar in retur conducea pe Inter cu 1-0, acestia din urma au protestat la anularea unui gol, pe motiv de fault.

Suporterii au protestat si au inceput sa arunce cu sticle si torte in teren. Una dintre torte l-a lovit pe portarul Dida in umar si i-a cauzat arsuri minore. Meciul a fost repornit dupa 30 de minute, insa in cele din urma AC Milan a castigat la masa verde cu 3 – 0. Inter a primit o amenda de 200 000 de euro, iar primele patru meciuri ale sezonului 2005-2006 de acasa le-a jucat cu tribunele goale.

2. Revolta Nika

Fanii moderni ai curselor de masini pot crede ca sunt niste impatimiti ai genului, insa acest lucru nu se compara cu fanatismul iubitorilor de curse de care – ce aveau loc in secolul sase, in Imperiul Bizantin. Suporterii celor mai importante doua echipe, Albastrii si Verzii, erau organizati in adevarate partide politice. Pe 10 ianuarie 532, mai multi conducatori au fost condamnati la moarte, facandu-se vinovati de moartea accidentala a altor colegi de breasla, survenita in timpul unei curse.

Doi dintre acestia (un `Albastru` si un `Verde` ) au scapat . Fanii celor doua partide au solicitat imparatului Iustinian gratierea lor, care, fortat de imprejurari, le-a schimbat pedeapsa capitala cu inchisoarea pe viata. Pe 13 ianuarie, cu ocazia unei noi curse, fanii celor doua echipe au solicitat gratierea completa si, inflacarati de mesajul `Nika` (`Invinge`), si-au unit fortele. A urmat un atac violent asupra palatului imperial, precum si numeroase violente de strada. Revolta a fost innabusita in sange de fortele armate ale generalului Belisarius. Numarul total al victimelor a ajuns la 30 000 de morti.

3. Steaua Rosie Belgrad vs. PAOK Tesalonic

In timpul unui meci de baschet din cadrul ligii a doua europene, ce a avut loc la Belgrad, fanii echipei locale adverse, Partizan, au facut galerie pentru greci. Lucrurile au scapat de sub control si au degenerat intr-o incaierare generala. Cu toate acestea, doar sase persoane au fost ranite si, dupa 30 de minute, meciul a fost reluat. Scorul final a fost de 85 – 81 pentru PAOK Tesalonic, spre deliciul celor de la Partizan.

4. New York Yankees vs. Detroit Tigers

Pe 13 iunie 1924, Yankees conduceau in deplasare pe cei de la Tigers cu 10 la 6 in timpul rundei a noua, cand vedeta Tigers s-a incaierat cu Babe Ruth. Suporterii celor doua echipe au intrat si ei pe stadion, intr-o incaierare generala. Politia a intervenit si a pus capat violentelor. Cei doi jucatori au fost suspendati din Liga Americana de Baseball.

5. Andrew Golota vs. Riddick Bowe

In iulie 1996, polonezul Andrew Golota a boxat impotriva fostului campion Riddick Bowe, la Madison Square Garden. Desi domina meciul, Golota a fost descalifcat pentru patru lovituri consecutive sub centura, in repriza a saptea. S-a iscat o incaierare in ring, dupa ce un membru al echipei lui Bowe l-a lovit pe polonez in cap cu o statie de emisie-receptie.

Mai multi fani ai lui Golota au incercat sa intre si ei in ring, insa au fost impiedicati de sustinatorii lui Bowe. Primarul Rudy Giuliani a stat mai bine de o ora ascuns in vestiarul lui Golota, pana cand situatia s-a calmat. Cei doi sportivi au avut parte de o revansa, in cadrul careia Golota s-a descurcat onorabil. El a fost eliminat abia in repriza a noua pentru… lovituri sub centura.

6. Revolta din Sidney (1879)

In 1879, o echipa britanica de cricket a jucat mai multe meciuri impotriva celor de la New South Wales. Peste 2000 de fani au intrat pe teren, dupa ce vedeta locala Billy Murdoch a fost eliminata. A urmat o altercatie generala, in care capitanul englez Lord Harris a fost lovit cu o crosa, iar alti jucatori au avut de suferit `tratamente` similare. Meciul a fost in cele din urma oprit, dupa ce publicul a intrat de mai multe ori in teren.