Cetate a naufragiat la Galaţi

Deva – Handbalistele din Deva au fost prea încrezătoare în partida cu fostele rivale la retrogradare.

„Avem încredere că putem câştiga la Galaţi şi vom aborda meciul cu gândul la victorie, chiar dacă Oţelul a reuşit câteva transferări importante în această perioadă”, a declarat Marcel Şerban, antrenorul handbalistelor de la Cetate Deva înainte de meciul de ieri de la Galaţi.

Argumentele tehnicianului erau victoriile obţinute în ultima vreme, mersul echipei şi, nu în ultimul rând, achiziţiile făcute în pauza competiţională.
De la Deva la Galaţi drumul este lung, cum a fost şi drumul devencelor către victorie. Scorul final a fost de 28-25 pentru gazde, chiar dacă devencele au abordat acest meci de pe o poziţie favorabilă în clasament.

Partida a fost echilibrată de la început până la sfârşit. Totuşi, la pauză gazdele au condus cu scorul de 14-12. Cu toate acestea, devencele au revenit în joc şi pe jumătatea reprizei a doua conduceau cu scorul de 22-19. Nu au putut ţine de acest scor, după ce Cartaş a fost ţinută om la om. Mai ales că s-a ratat o lovitură de la şapte metri şi o situaţie favorabilă pe semicerc. „Suntem mâhniţi. Trebuia să câştigăm” – ne-a declarat imediat după meci antrenorul Marcel Şerban.