CF Bihorul Beius a urcat pe primul loc in Seria 5

Cosmin Paina (dreapta) este golgeterul beiuşenilor
După ce în sezonul trecut a coechetat cu locurile codaşe, CF Bihorul Beiuş este schimbată mult în bine în actualul de campionat.

Dovadă sunt rezultatele pozitive, care au propulsat echipa pregătită de Adrian Anca pe primul loc al Seriei a V-a, după disputarea a şase etape. Vineri, beiuşenii au învins cu 2-1 (1-0) echipa Flacăra Făget (antrenor Adrian Săvoiu). Scorul a fost deschis după un sfert de oră de Paina, care a finalizat cu capul mingea centrată de A. Costea. Pe finalul reprizei, la una din rarele faze de poartă, oaspeţii au egalat: Petruş a centrat şi Raţiu a înscris cu latul (1-1). Pe fondul de joc bun al beiuşenilor a venit şi golul de trei puncte marcat de acelaşi Paina, tot cu o lovitură de cap, din centrarea lui Bode.

Antrenorul Adrian Anca a folosit următorul unsprezece: Mănişor – V. Silaghi, Tăut, D. Mureşan, A. Costea – Grozoni (’55 Paşcalău), Bode (’85 Plinio), Vanca, D. Toma (’55 Trip) – Ţârlea (’90+2 Şerb), Paina.

Unirea a pierdut la Recaş

Unirea Valea lui Mihai a pierdut cu 0-1 (0-0) pe terenul uneia dintre cele mai redutabile echipe ale seriei ACS Recaş. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 64 de experimentatul Szekely Szabolcs. Pentru Unirea au evoluat: Szász – M. Ionescu (’86 Galea), Nistor, Pop, Săraz (’77 Bârsan), Fele S. (’63 Fele Sz.), Magda, Ţoca, Iambor, Iorgovan (’69 Béres), E. Popa. Antrenor: Rudy Kovacs