CF Liberty a capotat la Şimleu

SIMLEU – Liberty a spus adio Cupei României după primul meci. Experimentul lui Tibor Selymes cu o echipă formată preponderent din rezerve nu a reuşit şi FC Silvania a câştigat cu 1-0 (0-0). Singurul gol a fost marcat de Iuhas în minutul 55, care a executat o lovitură liberă din lateral, iar mingea deviată uşor de Petrescu a poposit în plasă.

Bihorenii puteau egala cu patru minute înainte de final, când Markus a fost faultat în careu, dar Petrescu a executat slab lovitura de pedeapsă şi portarul a reuşit să pareze. La 0-0 Vrăjitoarea a mai ratat singur cu portarul (53), dar victoria gazdelor nu poate fi pusă la îndoială, FC Silvnia evoluând cu mai multă ambiţie, iar în afara golului a mai trimis de două ori mingea în bară.

Pentru CF Liberty au evoluat: Bak – Coca, Roşca, S. Oltean, M. Goina – Chiş, Danci, Petrescu, Bârsan (’65 Sorian) – Sulea (’50 Benţe), Vrăjitoarea (’60 Markus).