CF Liberty a câştigat la Aleşd

ALESD – Aflaţi în cantonament la Şuncuiuş, jucătorii de la CF Liberty şi-au continuat seria de meciuri amicale. Ieri au întâlnit echipa de Liga a IV-a Crişul Aleşd, pe care au învins-o cu 4-1 (2-0).

Salontanii au deschis scorul în minutul 13 prin internaţionalul de juniori maghiar Birtalan Botond, care a trimis cu capul din şase metri. Jocul s-a animat şi au urmat câte o ocazie la fiecare poartă. Deaconescu a şutat de la 20 de metri şi S. Pop a prins (’15), după care Borenovic s-a evidenţiat la şutul din unghi trimis de Laza. Pe finalul reprizei, Sebi Pop a mai scos două goluri la „capul” lui Deaconescu şi şutul lui Birtalan, singur la opt metri. În ultimele secvenţe ale primei părţi, Iambor a centrat din lovitură liberă şi Madar a deviat mingea cu capul în propria poartă (0-2). Startul părţii secunde a fost controlat de oaspeţi, care au mai punctat de două ori prin Ianc (’51) şi sârbul Ragipovic (’58), la ambele goluri pasa decisivă fiind dată de Ukic, un alt sârb aflat în probe.
Oarecum surprinzător, finalul a aparţinut gazdelor, care au reuşit să înscrie şi cel mai frumos gol al meciului. În minutul 71, C. Iacob a trimis o pasă lungă, veteranul Iaz a preluat şi a şutat de la 14 metri în vinclu (4-1). Madar ’80 şi ’81 şi apoi C. Iacob ’86 puteau să mai reducă din diferenţă, însă au irosit situaţii favorabile.

Portar în probe

În amicalul cu Crişul, antrenorul Tibor Selymes l-a testat pe portarul sârb Bosko Borenovic (23 ani), care a avut câteva intervenţii foarte bune. Acesta a evoluat ultima dată în Liga a III-a la echipa Zeleznicear Belgrad şi a mai susţinut în vară probe de joc la Salonta.
„Mai avem de muncit. Jucătorii veniţi în probe îi vom testa în continuare, să-i vedem şi în compania unui adversar mai puternic, cum este Poli Iaşi”, a spus la final Selymes. În zilele următoare la Salonta mai sunt aşteptaţi în probe doi portari sârbi. Acest post este deficitar, după ce Amamoo a fost pus pe lista de transferări, iar Gabor a plecat în Ungaria.

Crişul Aleşd – CF Liberty 1-4 (0-2)
Au marcat: Iaz ’71 / Birtalan ’13, Madar ’45 autogol, Ianc ’51, Ragipovic ’58
Crişul: S. Pop – Pădureţu, D. Coste, Madar, Vancea – Dumiter, V. Domocoş, Crişan, Ad. Popa – Iaz, Laza. Antrenor: Viorel Domocoş. Au mai intrat: C. Ciursaş – L. Popa, Berce, Bodiuţ, Filip şi C. Iacob
Liberty: Borenovic – Mila, Oneţ, Lipă, Coca – Deaconescu, Dancs, Costache, Iambor – Birtalan, Ukic. Antrenor: Tibor Selymes. Au mai jucat: Ragipovic, Solomon, Mândru, Chiş, Oltean, Ianc, Nistor, Giura, Pandelică, Teodorescu şi A. Gheorghe.