CF Liberty a făcut spectacol

SALONTA – În faţa CSM Râmnicu Vâlcea, una dintre echipele care înaintea sezonului se gândea la Liga I, Liberty a făcut spectacol, impunându-se cu 4-1 (2-0). Cu sete de victorie, mânjii Salontei au demarat în trombă reuşind să deschidă scorul prin Roşca (2) care a punctat cu o lovitură precisă de cap după, primul corner al partidei, 1-0.

Cu motoarele turate la maxim, salontanii nu au slăbit ritmul dar Benţe (5), găsit ideal de Bud, nu s-a descurcat la şase metri de poartă. Nici Bud (7) nu a avut mai mult noroc, şutul său de la 15 metri fiind reţinut de portarul vâlcenilor. Oaspeţii veniţi fără Vidakovic şi Robson au replicat timid, punând puţine probleme apărării salontane. Fotbaliştii antrenaţi de Tibor Selymes au încheiat în forţă primele 45 de minute, Birtalan (43) deschis cu o pasă printre de Bud, dublând avantajul gazdelor după ce a trimis în plasă pe lângă Rusandu. Repriza s-a încheiat cu uriaşa ocazie a lui Bud (45) golgeterul salontanilor, singur la zece metri, trimiţând peste din centrarea perfectă a lui Coca.

Bud, la cota 15
Salontanii nu şi-au pierdut apetitul ofensiv nici după pauză. După ce a mai ratat o ocazie, Bud l-a păcălit pe Dandea şi a marcat la colţul lung, ridicând scorul la 3-0 (61). Birtalan (68) a fost aproape de dublă, dar scăpat singur cu Rusandu s-a precipitat, revanşându-se însă două minute mai târziu. Fază şcoală reuşită de Liberty, mingea a circulat rapid pe traseul Tegzeş – Bud – Birtalan iar ultimul a trimis în plasă după ce l-a driblat şi pe portarul vâlcenilor, 4-0. Internaţionalul de juniori i-a întors serviciul lui Bud (71), dar şutul vârfului salontan a fost scos cu piciorul de Rusandu. Onoarea vâlcenilor a fost salvată de Boroiban (73) care a punctat cu un şut sec de la 16 metri. La finalul partidei, tehnicianul salontanilor era bucuros după ce echipa sa a obţinut o victorie la scor. „Sunt mulţumit de rezultat şi de joc, copii au muncit şi-au dorit mult victoria, iar spre deosebire de ultimele partide nu au mai făcut greşelile pe care le făceau de obicei în apărare. Echipa a fost mai concentrată şi am reuşit să marcăm patru goluri” a explicat Tibor Selymes.

Liberty – CSM Vâlcea 4-1 (2-0)